ABD Gözlemcisi, Blue Origin’ın NASA’nın Aya İniş Sözleşmesi ile İlgili İtirazını Reddetti

Reuters’ın 30 Temmuz tarihli haberine göre, ABD hükümeti gözlemcisi Blue Origin ve savunma müteahhidi Dynetics Inc. tarafından yapılan itirazı cuma günü reddederek NASA’nın tek bir uzay iniş aracı sağlayıcısı seçme kararını destekledi.

Şirketler, NASA’nın birden fazla ihale açması gerektiğini savunarak Elon Musk’a ait SpaceX’e verilen 2,9 milyar dolarlık ihaleye itiraz etmişti. Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi (GAO), NASA’nın tek bir ihaleyi SpaceX’e verirken uygunsuz davrandığı yönündeki itiraz görüşlerini reddettiğini söyledi.

Milyarder Jeff Bezos tarafından kurulan roket şirketi Blue Origin, yaptığı açıklamada, NASA’nın kararıyla ilgili “temel sorunlar” olduğuna ve GAO’nun sınırlı yargı yetkisi nedeniyle bunları çözemediğine inandığını belirtti..

Blue Origin, doğru çözümün bu olduğuna inandığı için iki sağlayıcı olmasını savunmaya devam edeceğini söyledi.

NASA yaptığı açıklamada, “GAO’nun kararı, NASA ve SpaceX’in 50 yıldan uzun bir süredir ilk kez gerçekleşecek Ay’a insanlı iniş için bir zaman çizelgesi oluşturmasına izin verecek” diyerek, Amerikan astronotlarını aya göndermenin Biden yönetimi için bir öncelik olduğunu da sözlerine ekledi. 

Leidos Holdings’in bir birimi olan Dynetics, karardan dolayı hayal kırıklığına uğradığını, ancak gelecekte NASA tarafından açıklanacak diğer fırsatlar için rekabet etmeyi planladığını söyledi.

SpaceX yorum yapmadı, ancak Musk, güçlü pazı emojisi ile sadece “GAO” yazan bir tweet gönderdi.

NASA, 1972’den bu yana ilk kez insanları aya götürmek için Artemis programı kapsamında astronotları ay yüzeyine taşıyacak bir uzay aracı için teklifler istemişti.

Nisan ayında NASA, 2024 yılına dek böyle bir uzay aracı inşa etme ihalesini SpaceX’e verdi.

Blue Origin, NASA’nın SpaceX’e fiyatını değiştirmesine izin vererek haksız bir avantaj sağladığını ileri sürmüştü.

Bezos, ABD uzay ajansı Blue Origin’e aya iniş ihalesi verdiği takdirde NASA maliyetlerini 2 milyar dolara kadar karşılamayı teklif etti. 

NASA Yöneticisi Bill Nelson’a yazdığı bir mektupta Bezos, Blue Origin’in 2 milyar dolara kadar olan ödemelerden feragat edeceğini ve teknolojisini incelemek için bir yörünge görevine ödeme yapacağını söyledi. Karşılığında, Blue Origin kesin, sabit fiyatlı bir sözleşmeyi kabul edecek ve sistem geliştirme maliyet aşımlarını karşılayacak.

Bezos, “Rekabet olmadan, NASA’nın Ay ile ilgili kısa ve uzun vadeli hedefleri ertelenecek, nihayetinde daha pahalıya mal olacak ve ulusal çıkarlara hizmet etmeyecek.” dedi.

Bezos’un teklifi, Blue Origin’e ait kapsül-roket New Shepard’da üç mürettebatla birlikte uzaya uçmasından altı gün sonra geldi.

Etiketler