Kıyafetlere Isı Üflemek Yerine Titreşim Yayarak Kurutan Ultrasonik Kurutucu

Tipik bir çamaşır kurutma makinası, her kurutucunun çalıştığı standart biçimde çalışır: Enerjiyi adeta emerek, giysilerin üstüne sıcak hava üfleyerek. Üstelik bu süreç, Amerikalı tüketicilere yıllık 9 milyar dolara mal oluyor. Yeni bir prototip ise, ses dalgaları kullanarak kıyafetleri ısıtmak yerine titreşimler yayarak kurutma işlemini sağlıyor.

Giysilerdeki sıvıyı buharlaştırmak, fazlasıyla yoğun bir enerji gerektirir. Dolayısıyla da oldukça maliyetli bir işlemdir. Titreşim yaymak, tabii ki de belirli bir miktarda enerji gerektiriyor, ancak diğer yönteme kıyasla bu enerji miktarı çok daha az. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan, bu teknolojinin geliştirilmesinde katkı sağlayan araştırmacı Ayyoub Momen, “Giysileri soğukken kurutuyorsunuz. Bu da önemli ölçüde verimliliği artırıyor.” şeklinde açıklıyor.

Momen’in bu yeni prototipi geliştirmesine ön ayak olan dönüm noktası, ultrasonik bir oda tipi hava nemlendiricinin çalışmasını izlemesi olmuş. “Ne kadar çok buğunun ortaya çıkarttığına tanık oldum, hem de çok az bir enerji ile… Bu da kafamda bir ampul yanmasına sebep oldu. Kendi kendime, ‘Aynı fizik kanunlarını, tekstil kurutmaya da uygulayamaz mıyız?’ dedim.”

İlk deney sırasında araştırmacılar, 14 saniye içerisinde bir kumaş parçası kurutmayı başardılar. Bu bir rekordu. Halihazırda geliştirilmiş olan küçük prototip, minik bir sis makinesini andırıyor.

Bu teknoloji, tam teşekküllü bir kurutucuya uygulandığı zaman, standart bir çamaşır makinasından çıkan çamaşır miktarını 20 dakikada kurutabiliyor. Standart bir kurutucu için ise bu süre 40-50 dakikayı bulabiliyor. Kıyafetlere direkt olarak ısı üflenmediğinden dolayı araştırmacılar, çamaşırların daha uzun ömürlü olacağını tahmin ediyor, zira bu işlem, tiftiklenmeyi minimize ediyor.

Bu yeni nesil kurutucuların standart kurutuculara göre 3 ila 5 kat arasında daha verimli olması bekleniyor. Aslına bakarsanız, kurutucular için bir güncellemenin uzun zaman önce yapılması gerekiyordu. Bugün baktığınızda geleneksel bir kurutma makinası, toplamda bir buzdolabı, bulaşık makinası ve çamaşır makinası kadar güç harcıyor. Ultrasonik (yüksek frekanslı titreşim yayan) kurutucular, bu enerji kayıplarına güzel bir alternatif oluşturacak gibi görünüyor. Araştırmacılar, GE ile ortaklaşa bir proje yürüterek kurutucuyu piyasaya sürmeyi planlıyor.

Etiketler