Dünün Hybrid Arabası, Yarının Pili Olabilir

Hani şu evinizde pille çalışan alarm saatiniz var ya? Onun içinde eski bir hibrid arabadan* kalma bir parça olabilir.

Energizer, yüzde 4 geri dönüştürülmüş bileşen içeren, şarj edilebilir AA ve AAA piller üretmeye başladı.

Recharge isimli bu yeni koleksiyon, eski hibrid araba pillerinden de materyal içeriyor.

Şirket, hammadde olarak araç bataryalarını kullanan ilk üretici olduğunu iddia ediyor, ancak bu eski bataryaların nereden temin edildiği konusunda net bir açıklama yapmıyor.

Geri dönüştürülmüş maddeler, Energizer’ın pazarlama müdürü Nadia Kowalczyk’e göre “hibrid araç bataryası üreten pek çok farklı üreticiden” sağlanıyor.

Üretimin birden fazla üreticiye dayanması, geri dönüştürülebilir materyallerin düzenli olarak temin edilebilme olanağını sağlıyor.

Energizer’ın şarj edilebilir AA ve AAA pilleri, nikel, metal ve hibrid (NiMH) kimyasını kullanıyor, tıpkı pek çok hibrid araba gibi.

Energizer, ihtiyacı olan maddeyi, hibrid araba pillerini”tescilli bir süreçten” geçirerek elde ettiğini söylüyor. Bu sürecin sonunda işlenmiş ve yüksek performanslı, aktif bir bileşen meydana geliyor.

Şirket aynı zamanda geleceğe yönelik adımlar atarak tüm pillerinin az da olsa geri dönüştürülmüş madde içereceği bir döneme yol alıyor.

Energizer, eski hibrid araba pillerinin kullanılabileceği yeni alanlar arayan tek marka değil. Geçtiğimiz yıl, 208 Toyota Camry Hybrid’in pilleri, binaların güç akışına destek olmaları adına Yellowstone Ulusal Parkı’na yerleştirilmişti. Tıpkı Energizer’ın şarj edilebilir pilleri gibi, Camry’de NiMH kimsayal bileşenlerini kullanıyor.

Değerli metaller içerdiklerinden dolayı bu piller için geri dönüşüm yöntemi, her daim popüler bir seçenek olacak.

Ancak prizli hibridlerde ve elektrikli arabalarda yer alan lityum-iyon temeli, daha ucuz maddeden elde ediliyor.

Bu da otomotiv sektöründe kullanımları sona erdikten sonra enerjinin depolanmasında yeniden kullanılmasını çok daha çekici hale getiriyor.

*Hibrid araç: Hem elektrik enerjisi, hem benzinle çalışan araba

Etiketler