18.300 Kişi NASA Astronotu Olabilmek İçin Başvuru Yaptı

Görünüşe bakılırsa pek çok kişi NASA astronotu olmak istiyor.

Uzay ajansı NASA, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada astronot seçmeleri için bu zamana kadarki en yüksek başvuru sayısına ulaştıklarını açıkladı: Son astronot çağrısına 18,300’den fazla kişi başvurdu.

NASA’nın Uçuş Operasyonu Direktörü Brian Kelly, “Bu kadar çok başvuru olduğu zaman işimiz zorlaşıyor.” dedi. “Ancak NASA’nın bir parçası olmanın bu kadar çok insan tarafından harika bir fırsat olarak değerlendirilmesi, bizim için harika bir duygu. Bu yetenekli adaylar arasında yarışı kazanacak erkekler ve kadınlarla tanışmak için sabırsızlanıyorum.”

Başvurular, 14 Aralık 2015 ile 18 Şubat 2016 tarihleri arasında yapıldı. NASA, düzenli olarak başvuru almıyor. Ajansın astronot çağrısı en son 2012’de yapılmıştı.

Bu yıl başvuran aday sayısı ise NASA’nın önceki rekorlarına taş çıkartıyor. Bundan önceki en yüksek başvuru sayısı, 1978 yılında 8.000 kişiydi.

Ancak binlerce aday içerisinden hangilerinin gerçekten bu işi ciddiye aldığı, hala merak konusu. Bu toplam rakamın içerisinde eğlencesine ismini yazdırmış olanlar da var.

NASA’ya göre bu 18,300 adaydan, önümüzdeki bir buçuk yıl içerisinde en az 8, en fazla 14 kişi kalacak. Bu da her adayın yüzde 0.07 şansı olduğu anlamına geliyor.

Astronot seçim sonuçları, 2017 yılının ortalarına doğru duyurulacak.

Bunlar, Amerika’nın, mürettebatlı uzay yolculuğu programını canlandırılmaya hazırlandığı şu son dönemde, NASA’nın aldığı ilk başvurular. Belirtmekte fayda var; bu yolculuğa derin uzay keşfi ve Mars görevi de dahil.

Etiketler