Selfie Bağımlılığı Aşk Hayatına Zarar Veriyor

“Selfie” ya da “Özçekim” sadece bu yılın en popüler kelimesi değil aynı zamanda Instagram gibi bir dizi sosyal medya sitesinin de temel dayanak noktası. Kameralı akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla selfie çekme ve yayınlamanın adeta bir salgın hastalık boyutuna ulaştığı dünyamızda dünyaca ünlü liderlerin cenaze törenlerinde bile selfie çeken siyasileri görebiliyoruz. Peki, bu durumun psikolojik bir tarafı var mı?

Florida Eyalet Üniversitesi’nden Jessica Ridgway ve Russell Clayton’ın yaptığı araştırmaya göre vücudunu daha çok beğenen kişiler Instagram’da daha fazla selfie paylaşıyor. Evet, buna bir tür gösteriş yapma da denebilir. Ancak yapılan incelemelerde sık sık selfie paylaşan kişilerin aşk hayatlarında daha fazla sorunla karşılaştığı da görüldü. Örneğin yayınlanan fotoğraflara gösterilen ilgiyi kıskanan partnerler ve daha sığ ilişkiler bu sorunlardan bazıları. Yani Instagram’daki selfieler ilişkiler için zararlı denebilir mi?

Araştırmayı yürütenler, çiftlerden birinin sürekli çekici selfieler paylaşması halinde diğerinin kıskanabileceğini veya kendini tehdit altında hissedebileceğini öne sürüyor. Bunu takiben Instagram paylaşımlarını takip etmek aşırıya kaçabilir ve diğer takipçilerin gösterdiği ilgiyi gördükçe kendilerini gaza getirebilirler. Nihayetinde ise daha büyük çatışmalar, aldatma veya ayrılma söz konusu olabilir.

Araştırma bu tür takip davranışlarını ölçümlemese de yapılan diğer araştırmalar, partnerin sosyal medyada gözetlenmesinin kıskançlık, güvensizlik ve tatminsizlik duygusunu arttırdığını ortaya koyuyor.

Selfie paylaşmanın ilişkilere zarar vermesinin sebeplerinden biri de diğer kişileri yabancılaştırması olabilir.  Selfie bağımlısı kişilerle ilişki yaşayanların ilişkilerinde daha az yakınlık ve duygusal destek eğilimi söz konusu. İnsanların bu tür ilişkilerden kaçınmasının sebeplerinden biri de kişilerin, aşırı derecede selfie paylaşma alışkanlığını narsist kişilik göstergesi olarak görmeleri olabilir.

Ridgway ve Clayton’ın araştırması Instagram’da selfie paylaşmanın çiftleri güvensiz veya yabancılaşmış hissettirdiğini kesin olarak göstermiyor, sadece tepetaklak giden bir ilişki sarmalında destekleyici etkiye sahip olabilir. Dahası bu alışkanlık narsistlik gibi kişilik özelliklerini işaret edebileceğinden bazı kişilerin yalnızca kendilerini beğenmesine ve daha fazla selfie paylaşmasına değil aynı zamanda daha sığ ilişkiler kurmalarına da neden oluyor.

Narsistlik Belirtileri Nelerdir?

Narsistlik, aşırı özsaygı, ilgi, hayranlık ve gösteriş isteği, caka satma hissi ve diğerlerine karşı istismarcı davranışlar ile karakterize edilir. Narsistlerin kendi görünüşleriyle olan meşguliyeti ve hayran duyulma istekleri neden sosyal medya bağımlısı olduklarının ve daha çok selfie paylaştıklarının sebeplerinden biri olabilir.

Yapılan bir araştırma narsist erkeklerin daha fazla selfie paylaştığını ve kendilerini daha iyi gösteren filtreler ve fotoğraf düzenleme yazılımları kullanmaya meyilli olduğunu gösteriyor. Diğer araştırmalar ise hem kadınlarda hem de erkeklerde narsistlik ve selfie bağımlılığı arasında bir bağ olduğunu ortaya koyuyor.

Narsistler yalnızca daha fazla selfie paylaşmıyor. Aynı zamanda Facebook durumlarında da diyet ve egzersiz rutinleri gibi fiziksel görünüşlerine dair konularla ilgili paylaşımlarda bulunuyorlar.

Beyhude ve ilgi bekleyen davranışlarının yanı sıra narsistler daha sığ ilişkiler yaşamaya da meyilli. Yapılan yeni bir araştırmada çiftler, kadın tarafın narsist olması durumunda evliliklerinin ilk 4 yılında ciddi oranda kalite düşüşü yaşandığını dile getiriyor. İlginç olan şu ki narsist olan taraf erkek olduğunda aynı sonuç gözlemlenmiyor.

Bu çiftlerin evliliklerinin ilk 6 ayında herhangi bir sorun yaşamadığı hatta narsistlerin genellikle ilişkilerin başlangıcında partnerleri tarafından pozitif nitelendirildiği ve bir ilişkinin ise narsistlere göre ego tatmini için yeni bir fırsat olduğu belirtiliyor. Ancak zaman içerisinde narsistlerin düşük bağlılığı, benmerkezci tavırları ve uzlaşmazlıkları ilişkideki tatmini yavaş yavaş yok ediyor.

Benzer bir şekilde narsistlerin selfie paylaşma alışkanlığı ilişkinin başında çekici veya sevecen görülse de ilişki ilerledikçe rahatsız edici bir hal alabiliyor.

Kısacası selfie paylaşmanın mı ilişkilere zarar verdiği yoksa selfie paylaşma ve ilişki sorunlarının narsistlik gibi özelliklerin belirtisi mi olduğu kesin bilinmiyor. Daha ileri araştırmalar aradaki bu bağı kanıtlayabilir ancak o gün gelene kadar paylaştığınız selfielerin yalnızca diğerlerine verdiği gizli mesajı değil aynı zamanda aşk hayatınıza da zararlı olabileceğini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Etiketler