Wikipedia’daki Sorunlar

Wikipedia’nın yaygın kullanımını yaşamımızın her anında görebiliyoruz. Hastanedeki doktorlar bile, bir ilaçla ilgili detay bilgi almak için Wikipedia‘ya başvurabiliyorlar.

Bu örnek, Ocak ayında 15. yılını dolduran Wikipedia’nın sadece tembel öğrenciler ve düzenli okuyanlara hitap etmediğinin bir göstergesi sayılır. Wikipedia, hemen herkesin kullandığı ve güven duyduğu bir platform. İşte bu nedenle Amerika’nın altıncı, dünyanın ise yedinci en popüler sitesi. Yine işte bu nedenle etkisini kaybetmeye başlamasından ötürü hepimiz endişe duymalıyız.

15 yaşındaki herkes büyüme ile ilgili bazı problemler yaşar. Wikipedia’daki problem, yazı sayısının hızla büyümeye devam etmesinde yatıyor. İngilizce sitesindeki yazı adedi 5 milyonu geçti. Hem de düzenli yazan editör sayısı 2007’den beri azalma eğilimindeyken.

Bu durum, yazılardan büyük bölümünün eksiklikler barındırdığı veya yeterli seviyede araştırma yapılmadan yazıldığının bir göstergesi.

İşte size bir örnek: Diyelim ki müzik grubu NSYNC ile ilgili bilgi almak istiyorsunuz. Wikipedia sayfasına gittiğinizde en tepede şu uyarıyı görüyorsunuz: “Bu yazı doğrulanma için ek referanslara ihtiyaç duyuyor. Lütfen güvenilir kaynakları referans olarak ekleyerek yardımcı olun. Kişilere karşı ihtilaflı ifadeler hemen kaldırılmalıdır. Özellikle aşağılayıcı veya zarar verecek olanlar.”  Bu ifade Kasım 2014’ten beri orada duruyor. Üstelik ilk eklendiği günden beri 288 revizyon yapılmış olmasına rağmen.

MIT Technology Review’daki 2013 tarihli bir makale Wikipedia için durumu tam olarak ortaya koyuyor:

“Sitenin var olmasını sağlayan gönüllü kitlesi, siteyi vandalizm, şakalaşma ve manipülasyona karşı korumalıdır. Ancak bu kitle 2007’ye göre üçte bir oranında azaldı ve bu azalma devam ediyor. Kalan ekip, Wikipedia’nın yüksek kalitede bir ansiklopedi olarak tanımlanmasını sağlayabilecek durumda değil.”

Çoğu araştırmacı ve Wikipedia’nın gelişimine katkıda bulunanlar, esas sorunu adresleyebiliyor: Wikipedia topluluğunun yeni katılımcılara karşı düşmanca tavırlar sergilediğini, onları savunmaya geçmiş olarak karşıladıklarını söylüyorlar. Bir çalışma, yeni katılımcıların girişlerinin daha deneyimliler tarafından hemen silindiğini gösteriyor. Doğal olarak bu kişi siteye bir daha katkıda bulunmak istemiyor.

Wikipedia’nın sorununu daha iyi anlayabilmek için yapılan bir deneyde, rastgele seçilmiş 25.000 yazının revizyon geçmişini incelendi ve kaçının kalite konusunda uyarı almış olduğuna bakıldı. Bu oran %12 olarak ortaya çıktı. Bu olumsuz yorumların bir kısmı referans eksikliği sebebi ile, bir kısmı ise taraflı yaklaşım sergilendiği iddiası ile yapılmıştı.

Bir diğer sorun, yeni editörlerin en çok ihtiyaç duyulan sayfalara nasıl yönlendirileceği. Çünkü ilgiye en çok ihtiyaç duyulan sayfalar, arka planda kalabiliyor. Wikimedia Foundation’ı yöneten ve araştırmacı bilim adamı olan Aaron Halfaker: “Yaygın bir soruya yanıt ararsanız, Wikipedia’nın başarılı olduğunu görürsünüz. Ancak Wikipedia’nın kendi bünyesindeki linkleri arasında dolaşmaya başladığınızda, gelişime ihtiyaç olduğunu anlarsınız.” diyor.

Wikipedia her zaman insan katkısı tarafından yürütülen bir site olacaktır ama, yapay zeka programlarının günü kurtarması mümkün olabilir. Halfaker bu sıralar en çok, yeni bir girişin kalitesini otomatik olarak puanlama üzerine çalışıyor. Bunun yanı sıra, insanların etkileşimde olması gerekliliğinin altını çiziyor. Bu amaçla Wikipedia’da Teahouse adlı bir site kuruldu. İnsanlar burada daha deneyimlilerle doğrudan etkileşime girebiliyor ve sorularına cevap bulabiliyor.

Halfaker ayrıca yeni ve etkili editörleri, gözden geçirmeye en çok ihtiyaç duyan sayfalara otomatik olarak yönlendirebilme yollarını arıyor.

Görülen o ki, Wikipedia önümüzdeki döneminde sık yazan kişiler ve akıllı yazılımın birlikte yürüttüğü bir platform olabilir.

Etiketler