Wikimedia Vakfı 3 Milyon Dolar Bağış Aldı

Wikimedia Vakfı’nın en bilinen projesi geniş bir online kütüphane olan Vikipedi (Wikipedia) olabilir ancak kar gütmeyen bir kuruluş olan vakıf aynı zamanda fotoğraf, ses klipleri ve videoların da dahil olduğu Wikimedia Commons yani Wikimedya Ortak adında ücretsiz kullanılabilen bir arşivi de bulunuyor. Wikimedia Commons, Vikipedi dahil diğer tüm Wikimedia projelerinin görselleştirilmesi hizmeti sunuyor.

Wikimedia Vakfı’nın tüm projeleri gibi Wikimedia Commons da bağışlarla ayakta duruyor. Vakıf son olarak General Motors’un eski CEO’su ve yöneticisi tarafından 1934 yılında kurulan Alfred P. Sloan Vakfı’ndan 3 milyon dolar bağış aldı.

Peki, neden bu kadar para özellikle Wikimedia Commons’a yatırıldı dersiniz? Görünen o ki Commons’ta bulunan 35 milyon dosya rasgele şekilde işaretlendiriliyor ve şirketin açıklamasına göre bu kadar geniş çaplı bir kaynak içerisinde arama yapmak çok zor. 3 milyon dolar ile Wikimedia Vakfı, 3 yıllık bir çalışma ile Wikimedia Commons’taki dosyaları Wikidata olarak bilinen organizasyonun bilgi veritabanıyla eşleştirecek.

Bu çalışma sonrasında fotoğraflar, videolar ve diğer tüm dosyalar kolaylıkla aranabilir hale gelecek. Bu sayede içeriklerin üçüncü parti hizmetlere entegre edilmesi de kolaylaşmış olacak; müzeler, galeriler ve kütüphaneler tarafından işletilen mobil uygulamalar ve hizmetler tarafından kullanılabilecek. Ayrıca bu çalışma sayesinde üçüncü partiler de Wikimedia Commons’a kolaylıkla içerik ekleyebilecek. Varolan metadata kullanılacağından manuel bir şekilde medya dosyalarının etiketlenmesi ihtiyacı ortadan kalkacak.

İnternet sansürünün hızla artış gösterdiği günümüzde Wikimedia Vakfı’nın bu tür bir destek görmesi gerçekten umut verici. Benzer bir kar amacı gütmeyen organizasyon olan Internet Archive de son zamanlarda çevrimiçi bilginin gelecek nesiller için korunması adına girişimlerde bulunuyor. Geçtiğimiz Ocak ayında Political TV Ad Archive adında çıkardıkları siyaset reklamlarının yer aldığı arşiv sayesinde organizasyon, gazetecilere siyasetçilerin seçim kampanyalarında bulundukları vaatleri inceleme imkanı sunuyor. Organizasyon Trump’ın başkan seçilmesini takiben olası bir sansür durumuna karşı Kanada’da veritabanının da bir kopyasını kurmayı planlıyor. Geçen hafta organizasyon Trump Archive’ı kurarak Donald Trump’ın son yıllardaki tüm beyanlarını erişime açtı.

Alfred P. Sloan Vakfı Başkan Yardımcısı ve Program Direktörü Doron Weber, ¨İnternetin tüm dünyada kutuplaşma, ticarileşme, daraltılma gibi sıkıntılarla boğuştuğu günümüzde Vikipedi, tarafısz bakış açısı, sahte haberler ve bilgiden arındırılmış yapısı ve işbirliğine açık paylaşım sistemiyle insanlığa ait bilgileri nasıl bir araya getirebileceğimiz konusunda hepimize örnek oluyor. Vikipedi’ye, kardeş projelerine, teknolojisine ve kattığı değere artık eskisinden çok daha fazla ihtiyacımız var.¨dedi.

Etiketler