Google Home Kullanıcılarının Sinirini Bozan Burger King Reklamı

Burger King’in yeni Whopper reklamı, Google’ın sesle çalışan hoparlörünü harekete geçiriyor. 15 saniyelik reklamda bir mağaza çalışanı “Peki Google, Whopper burger nedir?” diye soruyor. Bu da her Google Home hoparlörünü uyandırarak Whopper’ın Wikipedia sayfasından kısmi bir bölümün okunmasını tetikliyor. (Android telefonlar da “OK Google” komutlarını destekliyor ancak yetkisi olmayan konuşmacıları bloklamak için ses eğitimi özelliğini kullanıyor.)

Şaka her ne kadar akıllıca olsa da pek çok şekilde geri tepebilir. Wikipedia editörleri Whopper sayfası ile oynayarak burgere hiç de hoş olmayan açıklamalar yazabilir. Google Home sahibi kişiler ise Burger King’e ihlalinden dolayı sinirlenebilir. Reklamla hiçbir ilgisi olmadığı söylenen Google ise bu tip numaraları önlemek adına hoparlör tanıma sistemi geliştirebilir; ancak teknolojik bariyerlerden ötürü bu büyük bir ihtimalle yakın bir zamanda gerçekleşmez gibi görünüyor.

Alınan son bilgiye göre Google, reklamda bahsi geçen ses klibini kara listeye alarak reklamın çalışmasını engellemiş; tabii Google Home kullanıcıları hala kendi sesleri ile Whopper hakkında bilgi alabiliyor. Ayrıca Wikipedia da Whopper sayfasını yetkisiz editlere kapatmış.

Etiketler