Bir Kitap: 4. Endüstri Devrimi; Yazar, Klaus Schwab

Bu seneki Dünya Ekonomik Forumu’nun teması, “yeni endüstri devrimi”. Forumun başkanı Klaus Schwab’ın son kitabı,  The Fourth Industrial Revolution da bu konuyu ele alıyor. Kitapla ilgili bir tanıtım yazısını sizinle paylaşmak istedik:

Yaygın mobil bilgi işleme kapasitesi, akıllı robotlar, sürücüsüz arabalar, nöro-teknolojik beyin üzerindeki gelişmeler, genetik kodda değişiklik…Köklü değişimin kanıtları her yanımızı sarmış durumda ve bu değişim, büyük bir hızla gerçekleşiyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve başkanı olan Profesör Klaus Schwab, yaklaşık kırk yıldır küresel meselelerin merkezinde yer alıyor. Schwab, yaşam şeklimizi, çalışma hayatımızı ve birbirimize olan bağlarımızı temelden etkileyecek bir devrimin başında olduğumuza ikna olmuş durumda. Bu devrimi yeni kitabı olan 4. Endüstri Devrimi’nde masaya yatıyor.

Bundan önceki endüstri devrimleri, insanoğlunu hayvan gücüne bağımlılıktan kurtardı, büyük ölçekli üretimi mümkün kıldı ve milyarca insana dijital imkanlar sağladı. Şimdiki endüstriyel devrim ise; fiziksel, dijital ve biyolojik dünyalardaki tüm disiplinleri etkileyen teknolojik gelişmelerle tanımlanıyor. Öyle ki bunlar, insan olmanın anlamına ilişkin fikirleri bile zorluyor.

Bunun sonucu gerçekleşen olumlu değişimler ve tam tersi etkideki yıkımlar, ileriye dönük ümit ve aynı zamanda tehlike taşıyan bir zamanda olduğumuzu gösteriyor. Dünya, milyarlarca insanı dijital ağlarla birbirine bağlama, organizasyonların verimliliğini dramatik şekilde geliştirme ve hatta önceki endüstriyel devrimlerin yarattığı tahribatı doğayı yenileyerek giderme potansiyelini taşıyor.

Bununla birlikte Schwab’ın çok ciddi endişeleri de var. Bu endişeler, organizasyonların adapte olamaması, hükümetlerin yeni teknolojileri devreye alma ve düzenleme konusunda başarısız olması, değişen güç odakları sonucu oluşacak yeni güvenlik sorunları, eşitsizliğin büyümesi ve topluluklar arası mesafenin artması olarak özetlenebilir.

Schwab, son dönemdeki değişimleri  tarih süzgecine sokuyor, devrimi yürüten anahtar teknolojileri ortaya koyuyor ve hükümetler, iş dünyası, sivil toplum ve bireyler üzerindeki temel etkilerini tartışıyor. Tartışmakla da kalmıyor, verilecek tepkiye ilişkin öneriler sıralıyor. Coğrafyalar, sektörler ve disiplinler arası ortak çalışma sergileyebilirsek; 4. Endüstri Devrimi’nin kontrolünün, taşıdığı fırsatları gerçeğe dönüştürecek şekilde hepimizde olacağına inanıyor. Bu inanış, tüm analizlerinin merkezinde yer alıyor.

Prof. Schwab, özellikle tüm liderlere ve yurttaşlara sesleniyor: “Önceliği insan olan, insanı aksiyon alma konusunda yetkili kılan ve bu yeni teknolojilerin insanı daha iyi yapmak için yine insanlar tarafından geliştirildiğini her fırsatta tekrarlayan bir düzen ile, herkes için iyi bir gelecek inşa edebiliriz.”

Kitabın giriş bölümüne PDF formatında bu linkten ulaşabilirsiniz.

Etiketler