Robotlar Kadınların İşleri İçin Geliyor

Yapay zeka, sonunda işlerimizi devralmaya başladı. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklanan bir rapora göre yapay zeka, muhtemelen ilk önce kadınların yaptığı işleri devralacak.

“Toward a Reskilling Revolution: A Future of Jobs for All” adlı bir çalışma, yapay zekanın insanların yaptığı işleri devralmaya ne zaman başlayacağını araştırdı ve görünen o ki, işlerini yapay zekaya ilk kaptıran kadınlar olacak.

Çalışma, ABD’deki işlerin %96’sını kapsayan 1.000 iş türünü değerlendirdi ve işlerini kaybedecek kişilerin %57’sinin kadın olduğunu belirledi. 2026’ya gelindiğinde, ABD’deki 1,4 milyon iş, teknolojik gelişmelere bağlı olarak yok olma tehlikesi altında olacak.

Araştırmacılar, “Cinsiyet eşitsizliğinin giderek genişlediği işyerleri ve işgücü piyasasında yeterince temsil edilmeyen kadınların sayısının çoğalması beklenen gelecek göz önünde bulundurulduğunda endişe verici bir gelişmedir.” dedi.

Rapor, uygun bir eğitim sağlandığı takdirde, işini kaybedecek kişilerin %95’inin daha yüksek maaşlı işler bulabileceğini belirtti. Bu durumda, işini kaybedecek kadınların %74’ünün daha yüksek maaşlı işler bulmaları beklenirken, erkekler için bu oran yalnızca %53.

Boston Consulting Group ve Burning Glass Technologies’in işbirliğiyle yapılan bu rapor, işlerini robotlara kaptırma riskiyle karşı karşıya olan çalışanların becerilerini geliştirmelerini ve hayat boyu öğrenme prensibini benimsemelerini, iş verenlerin ise, çalışanlarının becerilerini geliştirebilmeleri için yatırımlar yapmalarını öneriyor.

Etiketler