Her Beş Amerikalı’dan Biri Sürekli Online Olduğunu İtiraf Ediyor

Artık hiç offline olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Pew Araştırma Merkezi’ne göre yalnız değilsiniz.

18 yaş ve üstü 2001 Amerikalı üzerinde yapılan bir anket, ABD’deki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 21’inin “neredeyse sürekli” online olduğunu ortaya koydu. Daha büyük bir kesim ise, yüzde 42 oranla günde birden fazla kez online olduğunu belirtiyor.

Elde edilen diğer verilere göre katılımcıların yalnızca yüzde 10’u, günde bir kez online olurken, yüzde 13’ü haftada birkaç kez veya daha az online olduklarını söylüyor. Açıkçası bu insanlarla tanışmayı çok isteriz; ilginç insanlar olduklarına eminiz.

Her ne kadar her 5 kişiden biri kendini internet kölesi olarak hissetse de, bu özellikle genç yetişkinler için olumsuz bir durum teşkil ediyor. Pew’a göre 18-29 yaş arası katılımcıların %36’sı neredeyse sürekli online olduklarını belirtmiş, yarısı ise günde birden fazla kez online olduğunu itiraf ediyor.

Ergenlik çağındaki katılımcıların yaklaşık olarak %24’ü ise sürekli online olduklarını söylüyor, ki bu 30 yaş ve üstü grup için de neredeyse aynı oranda.

Bu istatistikler, Amerikalılar’ın yüzde 75’inin akıllı telefon, tablet veya insanlığın geri kalanı ile etkileşimden kaçmaya yarayan herhangi bir mobil cihaz kullandığı gerçeği göz önüne alındığında, pek de şaşırtıcı değil.

Öte yandan şöyle de bir gerçek var: 2015’in başlarında yayınlanan farklı bir Pew araştırmasına göre, geçtiğimiz yıl içerisinde 10 Amerikalı’dan 7’si bir kitabın tamamını veya bir parçasını okumuş görünüyor. Daha da ilginci, bu oranın yüzde 63’ünün okuduğu kitapların basılmış halde olması.

Etiketler