Yeni Nesil Sağlık Klinikleri Yaygınlaşıyor

Yeni bir tele tıp platformu, doktorların hasta bakımına daha bütüncül bir yaklaşım getirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Sağlık hizmetleri oldukça büyük bir sektör ve giderek büyümeye de devam ediyor. Ancak sektörün temel modeli aynı kalıyor: Hastalar ve doktorların arasına giderek artan sayıda bürokratik, teknolojik ve ekonomik engeller koyan bir hizmet karşılığı ücret modeli. Ancak şimdi Polonya’da bir grup doktor yeni bir sağlık modeli yaratmak için çalışıyor.

Doctor.One, mobil öncelikli bir yaklaşım kullanarak hastaları her gün düzenli biçimde doktorlarıyla buluşturan bir sağlık hizmeti. Doktorlar hizmete abone olabiliyor ve günlük dijital kontroller ve ziyaretler gerçekleştirmek için sanal kliniği kullanabiliyor. Platform doktorların düzenli hastalarından (regular patients) gelen mesajları yanıtlamalarına, hastaların tedavilerinin ilerleyişini kontrol etmelerine ve hastalara video konsültasyonu sunmalarına olanak tanıyor. Hastalar bu hizmeti yüz yüze bir ziyaret planlamak için de kullanabiliyor.

Ancak, çoğu tele tıp platformunun aksine, Doctor.One randevu almaya odaklanmıyor. Bunun yerine, doktorların hastalardan gelen mesajlara doğrudan yanıt verdiği ve tedavinin ilerleyişini kontrol ettiği günlük ‘viziteler’ etrafında düzenleniyor. Doktorlar ayrıca platformun asenkron sohbet özelliğini kullanabiliyor, özel numaralarını açıklamadan görüntülü görüşme başlatabiliyor ve reçete düzenleyebiliyor. Doctor.One, 2040 yılına kadar dünya çapında 100 milyon kişiye özel bir doktorun bakımını sağlamayı hedefliyor.

Sağlık çalışanlarının küresel kıtlığı, tıbbi bakım konusundaki yeni yaklaşımlar için fırsatlar yarattı. Yakın zamandaki yenilikler arasında hastalıkları izleyebilen giyilebilir cihazlar ve yardımcı robotların kullanımı da var. 

Etiketler