TalkTalk Hacklenmesiyle İlgili İkinci Gözaltı

İngiltere’nin en büyük internet servis sağlayıcılarından biri olan TalkTalk hacklenmesiyle ilgili Londra’da gerçekleştirilen ikinci gözaltıda 16 yaşında bir genç tutuklandı ve kefaletle serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan TalkTalk hacklenmesinde 4 milyon abonenin kişisel bilgilerine erişildiği belirtilmişti.

Londra Büyükşehir Polisi, soruşturma kapsamında 16 yaşında Londralı bir gencin tutuklandığını ve suçla bağlantısı olduğu gerekçesiyle iki adreste yapılan aramalar sonucunda kefaletle serbest bırakıldığını açıkladı.

Soruşturmanın ilk tutuklaması geçen hafta Kuzey İrlanda’da yapılmıştı. 15 yaşında bir başka genç sorguya alınmış ve kefalet ile serbest bırakılmıştı.

TalkTalk’ın geçtiğimiz yıl içerisinde 3 siber saldırıya maruz kalması, hackerların milyonlarca kişinin verisine sahip şirketleri hedef almada ne kadar ısrarcı olduğunu gösteriyor. Bu tür saldırılar başarıya ulaştığında, müşterilerin banka hesap numaraları gibi kişisel bilgileri açığa çıkıyor ve aboneler savunmasız kalıyor. Elbette şirketlerin hisse fiyatları da ciddi darbe alıyor.

TalkTalk vakasındaki en büyük sorunlardan biri de verilerin şifrelenmemiş olması. Şirket her ne kadar abonelerin banka ve kredi kartı bilgilerine ulaşılamadığını söylese de aboneleri banka hesap hareketlerini kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Büyükşehir Polisi’nin Ulusal Suç Ajansı ve Kuzey İrlanda Siber Suç Merkezi yardımıyla başlattığı soruşturma halen devam ediyor. Bu esnada TalkTalk da kendi soruşturmasını yürütmek amacıyla BAE Sistemleri’ni kiraladı. Olayla ilgili yorum yapmaktan kaçınan şirket, hacklenme olayından etkilendiğini düşünen abonelere rehberlik hizmeti sunuyor.

Etiketler