Mutlu Bir Yaşama Hemen Başlamak İçin 16 İpucu

Yaşınız, banka hesabınızda ne kadar olduğu, medeni haliniz veya ne iş yaptığınız fark etmez. Hepimizin hayatta hedeflediği şey başarılı olmaktır. Her ne kadar başarı, kişiler için farklı şeyler ifade etse de hayatta üretken, mutlu ve başarılı olmak için denenmiş bu 16 öneriyi kendinize rehber edinebilirsiniz.

1. Kendinizi adayın

Kendiniz için ne hedef belirlerseniz belirleyin, isteğinize kendinizi adamanız önemlidir. Zira ancak bu sayede başarıya ulaşabilirsiniz. Startup girişiminden tutun da spor salonu üyeliğine kadar her konuda başarı için kendini adamışlık anahtar rol oynar.

2. İnsanlar sizi önemser, başarılarınızı değil

Dürüst olmak gerekirse insanlar için giydiklerinizi kaç paraya aldığınız veya evinizin ne kadar büyük olduğu önemli değildir. Elbette başarılarınıza ve sahip olduklarınıza saygı duymazlar demiyoruz. Sadece önemli olan sizin bir birey olmanızdır. Yalnızca bu sebeple sizi sayarlar ve severler. Buna inanmakla işe başlayabilirsiniz.

3. Müteşekkir olmak önemli

Yapılan araştırmalara göre minnettarlık duygusu kişilerin daha iyi hissetmesini sağlıyor, ayrıca başkalarına yardım konusunda da daha istekli olmanıza imkan veriyor. Değerbilir biri olmanın koroner kalp hastalıkları riskini bile azalttığına dikkat çekiliyor. Her gün neler için müteşekkir olduğunuzu not edebilirsiniz.

4. Harekete geçin

The Atlantic’te yayınlanan bir makaleye göre erkekler ve kadınlar arasında güven konusunda büyük bir uçurum vardır. Araştırmacılar güvenin beceri kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştı. Sonuçlara göre ise aksiyon alabilmek, başkalarının o kişinin başarısına olan inancı arttırıyor.

5. Parayla saadet olmaz

Atalarımızın söylediği gibi parayla saadet olmuyor. Banka hesabınızdaki tutarın hanelerinin artması sizin mutlu olduğunuzu göstermez. Paranın bazı şeyleri kolaylaştırdığı doğrudur. Lakin odak noktanız kazanç değil tutkunuz olmalıdır.

6. Reddedildiğinizde kişisel algılamayın

Bugüne kadar karşılaşmadıysanız da hayatınızın mutlaka bir noktasında reddedildiğiniz durumlar olacaktır. Reddedildiğinizde bunu kişisel olarak algılamak yerine deneyim kazandığınızı düşünebilirsiniz. İşle ilgili çok tutacağını düşündüğünüz bir fikir öne sürdüğünüzde müdürünüzün bu fikri reddetmesi oldukça doğaldır. İstisnalar dışında sorun fikirdir, siz değil. Nice başarıya ulaşmış kişinin defalarca reddedildiğini aklınızdan çıkarmayın. Siz hedefinize doğru her seferinde daha emin adımlarla ilerlemeyi tercih edin.

7. B planınız olsun

Hayatta karşınıza neyin çıkacağını bilemezsiniz. En kötü senaryoya hazır olmak işlerin sarpa sarmasını engeller ve bu sayede kaostan kaçıp yeniden toparlanabilirsiniz. Örneğin elinizdeki tüm parayı yeni girişiminize yatırmak yerine bir miktarını kötü günler için saklarsanız, o kötü günler geldiğinde dibe vurmaktan kurtulabilirsiniz.

8. Sosyal becerilerinizi geliştirin

Günümüzde başarılı olmak için akıllı hamleler yapmanın yanı sıra sosyal biri olmak gerekiyor. 1972-1992 yılları arasındaki verileri inceleyen Kaliforniya Üniversitesi’nden Ekonomist Catherine Weinberger, hem zeki hem de sosyal becerisi yüksek kişilerin günümüzde, benzer özelliklere sahip kişilerin 1980’de kazandığından daha fazla kazandığını ortaya çıkardı.

9. Seyahat edin

Seyahat etmek karakterinizi geliştiren ve daha açık fikirli olmanızı sağlayan bir etkinliktir. Ayrıca günlük rutinden uzaklaşmanızı sağladığı için geri döndüğünüzde nelere sahip olduğunuzu fark etmenizi de sağlar.

10. Aynı anda pek çok iş yapmayın

Sürekli tükendiğinizi hissediyorsanız muhtemelen bir seferde pek çok şey yapmaya çalıştığınız içindir. Araştırmalar, dikkatinizi öncelikli olan işten ayırıp başka bir işle ilgilendiğinizde, ilk işi normalden %25 daha uzun sürede bitireceğinizi gösteriyor.

Bu esnada hem enerjiniz bitiyor hem de verimliliğiniz düşüyor ve hedefe ulaşmada gecikiyorsunuz.

11. Gelişime açık olun

Stanford’tan Psikolog Carol Dweck iki çeşit zihniyete sahip insan olduğundan bahseder:  Biri “sabit fikirliler” diğeri de “gelişime açık olanlar”.

Sabit fikirliler karakterinin, zekasının ve yaratıcılığının sınırlı olduğunu düşünür. Gelişime açık olanlar ise zorluklar sonrasında gelişip serpilir. Başarısızlığı ise akılsızlık yerine yeteneklerinizi geliştirmek ve büyümek için bir sıçrama tahtası olarak görür.

12. İş ve hayat arasında denge kurun

İşiniz hayatınızı engellemeye başladığında bir anda tükenebilir ve çalışma ortamındaki moraliniz de düşebilir. Herkesin ofisten uzaklaşmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Uzaktan çalışma veya esnek mesai saatleri sayesinde hem kişisel hem de iş hayatınızda daha üretken olabilirsiniz.

13. Kin tutmayın

Kin tutmak sizi hem ruhen yıpratır hem de acınası bir hale getirir. Kin tutmadığınızda hayatın çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

14. Sonuna kadar gidin

Uzun yıllar çocukları ve yetişkinleri inceleyen psikolog Angela Duckworth, başarılı bir birey olmanın temel özelliklerinden birinin kararlılık olduğuna karar vermiştir. Duckworth, “Kararlılık, uzun vadeli hedefler için tutku ve azimdir. Dayanıklılıktır. Kararlılık, bir gelecek için gece gündüz demeden yıllarca çalışmak ve o geleceği gerçekleştirmektir. Kararlılık, depara kalkıp kısa süre için hızlı koşmak değil, uzun süren bir maratondur.” diyor.

15. Anı yaşayın

Geçmişi değiştiremezsiniz ve geleceği kontrol edemezsiniz. Bu sebeple anı yaşayın ve tadını çıkarın. Çok fazla plan yapmaya çalışırken yaşadığınız stres, sizi şimdiki zamandan uzaklaştırır.

16. Kendinize iyi bakın ve yardım edin

Minnesota Üniversitesi Bireysel ve Toplumsal Çalışmalar Merkezi müdürü psikolog Mark Snyder’a göre “Gönüllülük duygusu baskın kişilerin kendine saygısı, psikolojik esenliği ve mutluluk duygusu diğerlerinden daha yüksektir.”

Ayrıca diğerlerine yardım etmek sağlığınıza da faydalıdır. Ancak yardım etmeden önce kendinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Kendiniz önceliğiniz olacak şekilde etrafınızdakilere yardım edebilirsiniz.

Kaynak: Entrepreneur.com 

Etiketler