Eğlence Parklarında Sanal Gerçeklik Dönemi Başlıyor

Bildiğimiz eğlence parkları ve lunaparklar yakın zaman için de tarihe karışır mı bilmiyoruz; fakat oyun alanlarının sanal gerçeklik (virtual reality) sayesinde farklı bir boyut kazanacağı kesin.

VOID, dünyanın ilk sanal gerçekliğe dayanan oyun parkını açmaya hazırlanıyor. Parkta, Rapture’ın üç boyutlu ve interaktif oyun imkanı sağlayan cihazları kullanılacak.

Son dönemlerde VR üzerine çok fazla çalışma yapılmaya başlandı ve bilgisayar oyunları bu cihazlara aktarılarak, oyuncular oyunun içine dahil edilmeye çalışıldı. Şimdi de bu durum bir adım daha öteye götürülerek eğlence parklarında yerini alacak.

Bu oyun parkında, sanal gerçeklik başlığının yanı sıra bir de her kullanıcı için bir yelek bulunuyor. Bu yelekler sesleri algılayarak titreşimlere dönüştürecek. Aynı zamanda cihazlar, kullanıcıların dokunmadan hissedebilmelerini de sağlayacak.

Kuzey Amerika’daki merkez, tüm dünyaya açılması planlanan Sanal Eğlence Merkezleri’nin (Virtual Entertainment Centres) ilki olacak. Bu eğlence merkezlerinde VR teknolojileri, sanal hissiyat yaratıcıları ve giyilebilir teknolojiler kullanılarak ziyaretçilere çok boyutlu sanal bir ortamda fantastik yerlere gitme imkanı sağlanacak.

Ziyaretçiler, Raputre’ın görüntü ve sesi sağlayan başlıklarını ve çevredeki olaylara göre titreşim yaratan yelekleri giyecekler. Bunun yanı sıra yine Rapture’ın sanal dünyada kullanıcının çevreyle eyleme geçmesini sağlayan eldivenlerini de giyecekler.

Eğlence parkında, hayaletli kaleler, dinozor safarileri ve geleceğin savaşları gibi çeşitli konseptler bulunacak. Ziyaretçiler isterlerse kendi başlarına oynayabilecek, isterlerse de takımlar (multiplayer) halinde de oyun oynayabilecekler.

Sanal gerçekliğin yanı sıra oyunlarda hava basınç değişiklikleri, nem, yağmur, sıcaklık değişikliği ve koku gibi etkenler de eklenerek oyunlara tüm duyular dahil edilecek.

VOID’in oyun parkının 2016 yazında Utah Pleasant Grove’da açılması planlanıyor.

Etiketler