Micron, ABD’den 6,1 Milyar Dolarlık Çip Hibesi Almaya Hazırlanıyor

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer Perşembe günü yaptığı açıklamada, bellek çipi üreticisi Micron Technology’nin yerli çip fabrikası projelerinin finansmanına yardımcı olmak için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan 6,1 milyar dolar hibe alacağını söyledi.

New York senatörü yaptığı açıklamada, henüz kesinleşmeyen teşviğin, New York ve Idaho’daki çip üretim tesislerini CHIPS & Science yasasından faydalanarak finanse edileceğini belirtti.

“Bu tarihi federal yatırım, Micron’a, New York’un merkezindeki 100+ milyar dolarlık dönüştürücü dört fabrikalı projesini hayata geçirmesi ve tahmini 50.000 iş yaratması için güç verecek.” dedi. Senatör, Micron’un önümüzdeki 20 yıl içinde New York’ta bir çip fabrikası kompleksi kurmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Bu haber; ABD’nin Çin ve Tayvan’a olan bağımlılığını azaltmayı ve kendi geride kalan çip üretimini hızlandırmayı amaçlayarak son haftalarda Biden yönetimi tarafından açıklanan Chips Act hibeleri dizisini tamamlıyor.

Semiconductor Industry Association’a (SIA) göre, ABD’nin küresel yarı iletken üretim kapasitesindeki payı 1990’daki %37’den 2020’de %12’ye düştü. Senatörler, ABD’nin dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi TSMC tarafından Tayvan’da üretilen çiplere bağımlılığının riskli olduğu konusunda uyarıyor; çünkü Çin, kendi kendini yöneten adanın kendi toprağı olduğunu iddia ediyor ve onu geri almak için güç kullanma hakkını saklı tutuyor.

Intel geçen ay 8,5 milyar dolar; Tayvanlı TSMC Amerika’daki üretimini geliştirmek için Nisan ayında 6,6 milyar dolar hibeye almaya hak kazandı. Samsung ise bu hafta Teksas’taki üretimi artırmak için 6,4 milyar dolarlık bir hibe bu iki markayı takip etti.

Tarihi Cips Yasası, sektörü desteklemek için 52,6 milyar dolar ayırıyor. Ticaret Bakanlığı, gelişmiş çip üretimine yönelik devlet sübvansiyonları için 28 milyar dolar ayırıyor – buna rağmen 70 milyar dolardan fazla talep var – ve ayrıca 75 milyar dolarlık kredi yetkisine sahip.

Etiketler