Hesaptan Hesaba Ödeme Girişimi Brite 60 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İsveç merkezli hesaptan-hesaba ödeme girişimi Brite Payments, Avrupa genelinde genişlemesini sürdürürken 60 milyon dolarlık yeni yatırım aldı.

2022 boyunca Brite, işlem hacmini ve gelirini iki katından fazla artırdı ve karlılığa ulaştı. Şu anda hizmeti Avrupa genelinde 25 ülkede, 3.800 banka ile bağlantıya sahip ve 350 milyonun üzerinde son tüketiciye erişimi var.

Geçen yıl, startup; açık bankacılık destekli anlık ödemeler ağını komşu ülkeler Finlandiya ve Danimarka’ya ve Baltık ülkelerine genişletti ve yeni nakit enjeksiyonunun coğrafi genişlemeyi hızlandırmak ve ürün geliştirmeye daha fazla yatırım yapmak için kullanılacağını belirtiyor.

Özellikle sermaye, Brite Instant Payments Network’ü (Brite IPN) daha fazla geliştirmek için kullanılacak; bu, üye işyerleri adına 365 gün boyunca 7/24 anlık ödeme işleme imkanı sağlayan ve işyerlerinin ödemeleri tercih ettikleri para biriminde düzenleyen özel bir ağ.

Yatırım turu, İsveçli fintech şirketlerinden iZettle (daha sonra PayPal tarafından satın alındı) ve Tink’in erken yatırımcılarından olan Dawn Capital tarafından yönetildi. Fon turuna, dünya genelinde hızla büyüyen fintech’leri destekleyen küresel bir VC şirketi olan Headline da katıldı, bu şirketin desteklediği şirketler arasında Brezilyalı ödeme altyapı sağlayıcısı Pismo bulunuyor. Bu yeni yatırımcılar, pozisyonunu daha da güçlendiren mevcut Brite yatırımcısı Incore Invest’e katıldı.

Brite Payments’ın kurucusu ve CEO’su Lena Hackelöer; “Avrupa genelinde hesaptan-hesaba (A2A) ödemelerin ivme kazandığını görüyoruz, ancak üye işyerleri tam potansiyeli gerçekleştirmekte hala zorlanıyorlar. Bu nedenle herhangi bir ödeme adımına entegre edilebilen tam bir anlık A2A ödemeler sistemi oluşturduk ve mutabakat ve yabancı para birimiyle ödeme alma gibi işletme zorluklarını ortadan kaldırdık. 2022, çığır açan bir yıldı ve bu finansman turu ile büyümemizi hızlandırmaya ve Brite’ı Avrupa genelinde daha fazla pazara ve ödeme noktasına getirmeye hazırız.” dedi.

Etiketler