LCWaikiki.com Online Alışverişin Karbon Ayak İzini Dengeliyor

LCWaikiki.com’un Semtrio iş birliğinde gerçekleştirdiği proje, online alışverişlerin çevresel etkilerini minimize etmek ve sorumluluk odaklı bir yaklaşımı hayata geçirmek amacı taşıyor.

Dağıtımda ortaya çıkan emisyon rüzgâr santralinde nötrleniyor

Karbon Ayak İzi Ofsetleme Projesi ile, LCWaikiki.com ve mobil uygulamaları üzerinden yapılan her online alışverişte, sipariş dağıtım süreçlerinde ortaya çıkan karbon emisyonlarının hesaplanmasına ve dengelenmesine dayanıyor. Bu dengelemeyi sağlayan unsur ise yenilenebilir enerji. LC Waikiki, bu projeyi uluslararası standartlara uygun ve Gold Standard tarafından akredite edilmiş projelere katkıda bulunarak gerçekleştiriyor. Siparişlerin çıkış noktaları, lokasyonları, varış noktaları ve paket desileri gibi veriler, siparişlerin karbon ayak izini hesaplamak için kullanılıyor ve bu izler, yenilenebilir enerji projelerine verilen destekle nötr hale getiriliyor.

LCWaikiki.com’un Karbon Ayak İzi Ofsetleme Projesi kapsamında destek verdiği Bares II Rüzgâr Santrali, Balıkesir’de yer alıyor ve 30 MW’lık kapasiteye sahip. Santralde 20 adet GE1,5SE rüzgâr türbini bulunuyor. 

LCWaikiki.com düşük karbon ekonomisine katkı sağlayan Bares II Rüzgar Santrali’ne özel bir fon oluşturdu ve Mart ayından bu yana desteğini sürdürüyor.  

5 ayda 500 evin bir yıllık elektrik tüketimine eşdeğer emisyon ofsetlendi

Proje kapsamında, Mart-Temmuz arasındaki 5 aylık dönemde LC Waikiki online siparişlerinin nakliyesinden kaynaklanan 1.054,14 tCO2e emisyon nötr hale getirildi. Moda perakendeciliği açısından e-ticaret sipariş dağıtım süreçlerinden gerçekleşen ofsetleme miktarı, 500 evin bir yıllık elektrik tüketimine eşdeğer.

Etiketler