Samsung, Geçtiğimiz Günlerde Apple’ın Premium Hakimiyetine Meydan Okumak İçin Yeni Katlanabilir Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics 26 Temmuz Çarşamba günü en yeni katlanabilir akıllı telefonlarını tanıttı ve Apple’ın premium pazardaki hakimiyetine meydan okumaya çalışırken fiyatları üç yıl üst üste aynı seviyede tuttu.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi 2019 yılında bu segmente öncülük ederek, katlanabilir ekranları genel telefon boyutunu kompakt tutarken, içerik tüketmek için daha büyük bir ekran arayan tüketicilere hitap edeceğini iddia etti.

Araştırma şirketi Counterpoint’e göre katlanabilir telefonlar, küresel premium akıllı telefon pazarının %5’ini oluşturan niş bir ürün kategorisi olmaya devam ediyor, ancak bu kategorinin payı 2019’da sadece %0,3 iken hızla büyüdü.

Sektör analistleri, ilk çeyrekte %63 pazar payı ile segmentte lider olan Samsung’un agresif bir fiyatlandırma planı ve daha hızlı bir devreye alma ile büyüme isteğinin olduğunu belirtti.

Şirket Çarşamba günü yeni kapaklı Galaxy Z Flip5’i 999,99 dolardan, geniş Galaxy Z Fold5’i ise son iki yılın modellerinin lansman fiyatlarıyla aynı olacak şekilde ABD’de 1.799,99 dolardan başlayacak şekilde fiyatlandırdı.

Menteşeyi geliştirerek katlanmış Flip5’i geçen yılki modelden daha ince hale getirdi ve kapak ekranını 3,4 inç’e (8,64 cm) genişleterek etkileşimler için daha fazla kapasite ve en üst düzey ana kamera ile selfie çekme yeteneğini geliştirdi.

Samsung’un geçen yılki modelden daha hafif ve ince olan 7,6 inç ekranlı Fold5, oyun oynarken veya çoklu görev yaparken daha iyi ısı yönetimi için daha büyük bir buhar odası ve %41 daha ince bir kalem sunuyor.

Her iki model de Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2 yonga setlerini kullanıyor.

En yeni modellerin geçen yıla kıyasla haftalar önce tanıtılması, analistler tarafından bir sonraki iPhone sürümünden önce ilgi odağını daha uzun süre tutmak amaçlı görüyor.

Counterpoint’in kıdemli analisti Jene Park.”Apple’ın iPhone 15 serisi ile rekabet kaçınılmaz. Katlanabilir ürünlerin tüketicileri, özellikle Çin ve Batı Avrupa’da erken benimseyenlerden genel kullanıcılara doğru genişliyor,” ifadesinde bulundu.

Park, katlanabilir ekranlar ve menteşeler için kullanılan ileri teknoloji nedeniyle, katlanabilir telefonların yapımının “genel akıllı telefonlardan önemli ölçüde daha pahalı” olduğunu ve bunun da fiyatı bir tüketici için en büyük engel haline getirebileceğini söyledi.

Counterpoint’e göre, 2023 yılında küresel katlanabilir akıllı telefon sevkiyatlarının 2022’deki 13,1 milyondan yaklaşık %45 artışla 19 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor.

Apple, 2022’de 600 dolar ve üzeri fiyatlara sahip premium akıllı telefon pazarında %75’lik bir paya sahipken, Samsung %16’lık bir paya sahipti.

Samsung’un yeni katlanabilir telefonları 11 Ağustos’tan itibaren belirli pazarlarda satışa sunulacak.

Etiketler