Danışmanlık Firması Accenture İrlanda Operasyonlarından 890 Kişiyi İşten Çıkaracak

BT danışmanlık firması Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yılın başlarında işten çıkarılan 400 personele ek olarak, İrlanda’daki operasyonlarından yaklaşık 890 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Duyuru, en büyük küresel teknoloji firmalarından bazıları için Avrupa merkezi olan İrlanda’daki en büyük BT işten çıkarmalarından birini temsil ediyor.

Accenture, 6.500’den fazla çalışanıyla İrlanda’nın en büyük yabancı çok uluslu işverenlerinden biri. Bu yıl çıkarılması planlanan 1.290 kişi, İrlanda’daki işgücünün %20’sine yakınını temsil ediyor.

Accenture, İrlanda’daki işlerinin güçlü bir performans göstermeye devam ettiğini ve İrlanda’ya sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam ettiğini söyledi.

Meta, Microsoft, Stripe, Google, Salesforce ve eskiden Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X, geçtiğimiz yıl İrlanda’da işten çıkarmalar yapmış, Facebook’un sahibi Meta da Mayıs ayında ikinci tur işten çıkarmalarla çalışan sayısını neredeyse %30 azaltarak 2.000’e indireceğini duyurmuştu.

Mayıs ayında açıklanan verilere göre, kesintilere rağmen İrlanda’nın bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki istihdam ilk çeyrekte %2,7 artarak genel işsizlik oranının %3,8 ile rekor düşük seviyeye inmesine yardımcı oldu.

İrlanda’nın iç yatırım ajansı da güçlü bir ilk yarının ardından yabancı sermayeli firmalar tarafından istihdam edilen kişi sayısının bu yıl artmasını ve teknoloji sektöründeki işten çıkarmaların çoğunun sona ermesini bekliyor.

Etiketler