Çin Çevrimiçi İstismarla Mücadele İçin Taslak Yönergeler Yayınladı

Yetkililer Cuma günü yaptıkları açıklamada, dünyanın en büyük internet topluluğunda özellikle kadın ve çocukları hedef alan siber zorbalık ve saldırılarla ilgili endişelerin arttığı dönemde, Çin’in çevrimiçi istismarı cezalandırmak için taslak yönergeler konusunda kamuoyunun görüşünü aldığını söyledi.

Yönergeler, çevrimiçi istismarın sosyal düzen ve bireylerin hakları üzerinde oluşturduğu tehlikeye yanıt olarak Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Yüksek Halk Mahkemesi gibi organlar tarafından ortaklaşa hazırlandı.

Siber şiddet, çevrimiçi söylentilerin yayılması, hakaret ve doxxing gibi davranışları içeriyor ve taslak kılavuza göre, bazı durumlarda söz konusu olayın ciddiyetine bağlı olarak, yetkililer bu tür eylemleri ceza hukuku tarafından cezalandırılabilir olarak değerlendirecek.

Yetkililer, Çin polisinin siber şiddet mağdurlarına dava açmaları halinde derhal yardımcı olması gerektiğini belirttiler. Yorum için son tarihin 25 Haziran olduğunu da eklediler.

Çin medyasında yer alan son olaylar, bir kişinin özel bilgilerinin rızası olmadan internette yayınlanmasını tanımlamak için kullanılan bir terim olan doxxing ve bu tür olayların nasıl ele alınması gerektiği konusunda kamuoyunda tartışmalara yol açtı.

Yakın tarihli bir örnekte medya, Wuhan’da genç bir annenin intiharından, okul bahçesinde bir öğretmenin arabasının ezdiği altı yaşındaki oğlunun ölümünden sonra sosyal medyada sergilediği tavrın aldığı eleştiriyi sorumlu tuttu.

Annenin yaklaşık 10 gün sonra 2 Haziran’da yüksek bir binadan atladığı belirtildi.

Etiketler