Applied Materials, Silikon Vadisi Çip Araştırma Merkezine 4 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

ABD’li yarı iletken alet üreticisi Applied Materials Inc Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yarı iletken üretimindeki gelişmeleri hızlandırmak için Silikon Vadisi’nin kalbindeki bir araştırma merkezine 4 milyar dolara kadar harcama yapmayı planladığını söyledi.

Dünyanın en büyük çip üretiminde kullanılan alet üreticisi Applied, Kaliforniya Sunnyvale’de kurulacak merkezin 2026 yılında faaliyete geçeceğini ve 2.000’e kadar mühendislik istihdamı yaratacağını söyledi.

İlk on yılında yaklaşık 25 milyar dolarlık araştırma çalışmasına ev sahipliği yapacak olan tesis, araştırma üniversitelerinden ve Intel Corp, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co ve Samsung Electronics Co Ltd gibi çip üreticilerinden personeli bir araya getirecek.

Duyuru, ABD’nin geçen yıl kabul edilen 52 milyar dolarlık bir önlemle gelişmiş yarı iletken üretimini geri getirmeye çalıştığı bir dönemde geldi.

Applied Materials, Ekipman ve Süreç İnovasyonu ve Ticarileştirme (EPIC) Merkezi olarak adlandırılan yeni tesisin üç Amerikan futbol sahasından daha büyük olacağını söyledi. Applied, yedi yıl boyunca yatırım yapacağını ve CHIPS ve Bilim Yasası aracılığıyla hükümetten sübvansiyon istediğini söyledi.

Applied Materials CEO’su Gary Dickerson Reuters’e “Kesinlikle ilerleyeceğiz. Ne kadar hızlı yatırım yaptığımızın ölçeği hükümet teşviklerine bağlı olacak.” dedi. “Bunun ekonomisi, hem müşterilerimiz hem de Applied için teknoloji yol haritalarını hızlandırma açısından zorlayıcı.”

Applied yöneticileri, araştırma üniversitelerinden fikirleri alıp fabrikalarda kullanılan araçlara dönüştürmenin uzun yıllar alabileceğini söyledi. Applied ile üniversiteleri ve çip üreticilerini tek bir çatı altında toplayan şirket, üç grubun işlerinin bir kısmını paralel olarak yürütmesini sağlayarak bu süreyi yaklaşık üçte bir oranında azaltmayı umuyor.

Applied Materials’ın Silikon Vadisi etkinliğinde haberi duyuran ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yatırım planlarının yönetimin teşvikleri sayesinde olduğunu söyledi.

Harris, “Tamamlandığında, dünyadaki bu türden en büyük tesis olacak. Ve tabii ki en son teknolojilerden bazılarını içerecek.” dedi. “Bu yatırımlar aynı zamanda burada yurt içinde yarı iletken üretme kapasitesine sahip olmamızı sağlayarak ulusal güvenliğimizi güçlendiriyor.”

Etkinlik öncesinde basına brifing veren üst düzey yönetim yetkilileri, Ticaret Bakanlığı’nın CHIPS Yasası’nın üretim teşviklerine yönelik 39 milyar dolarlık kısmı için 300’den fazla ilgi beyanı aldığını söyledi. Applied Materials bu fonun bir kısmına başvurabilir, ancak bu tür tesisler için başvuru koşulları sonbaharın başlarına kadar açıklanmayacak.

CHIPS Yasası, sektörün araştırma ve mühendislik çalışmaları için bir odak noktası olacak yeni bir Ulusal Yarı İletken Teknoloji Merkezi’nin finansmanı da dahil olmak üzere daha geniş Ar-Ge çalışmaları için 11 milyar dolar daha ayırdı.

Etiketler