Çinli Otomobil Üreticisi BYD Vietnam’da Elektrikli Araç Üretecek

Vietnam hükümetinin şirket başkanına atfen yaptığı açıklamaya göre Çinli otomobil üreticisi BYD Co. Vietnam’da elektrikli araç üretimi ve montajı alanında genişlemeyi planlıyor.

Reuters Ocak ayında, Xian merkezli elektrikli araç üreticisinin, komşu Tayland’da planlanan bir montaj tesisine parça ihraç etmek amacıyla Vietnam’da otomobil parçaları üretebileceği bir tesis açmayı planladığını bildirmişti.

BYD’nin kurucusu ve başkanı Wang Chuanfu ile Başbakan Yardımcısı Tran Hong Ha arasında 5 Mayıs’ta yapılan görüşmenin ardından hükümet tarafından yapılan açıklamada Wang, Vietnam’ın BYD’nin yatırım prosedürlerini tamamlaması için elverişli koşullar yaratmasını beklediğini söyledi.

Açıklamada BYD’nin genişleme için ne kadar yeni yatırım yapacağı belirtilmedi.

Cuma günü yayınlanan hükümet açıklamasına göre, şu anda Vietnam’ın kuzeyindeki Phu Tho eyaletinde elektronik cihaz ve parçaların montajı için bir fabrika işleten BYD, yerel bir tedarik zinciri oluşturmayı da teklif etti.

BYD’nin varlığı, 2019 yılında otomobil satışına başlayan ve Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da genişlemeyi planlayan Vietnamlı elektrikli araç üreticisi VinFast’a doğrudan bir meydan okuma oluşturacak.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i tarafından desteklenen BYD, Tayland’da 2024 yılından itibaren yıllık 150.000 araç kapasiteli bir elektrikli araç montaj tesisi kuracağını açıkladı.

Etiketler