ABD, Starlink Verilerinin Gönderilmemesi Nedeniyle SpaceX’ten 175.000 Dolar Para Cezası İstedi

Federal Havacılık İdaresi (FAA) geçtiğimiz Cuma günü, Ağustos 2022’de Starlink uydularının fırlatılmasından önce bazı güvenlik verilerini ajansa sunmadığı için SpaceX’e 175.000 dolar para cezası verilmesini önerdi.

FAA, SpaceX’in fırlatma çarpışma analizi yörünge verileri olarak bilinen bilgileri fırlatma girişiminden en az yedi gün önce doğrudan ajansa göndermesi gerektiğini söyledi. Bu veriler fırlatma aracının Dünya yörüngesinde takip edilen binlerce nesneden biriyle çarpışma olasılığını değerlendirmek için kullanılıyor. SpaceX’in ceza bildirimini aldıktan sonra FAA’ya yanıt vermek için 30 günü var.

SpaceX yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Önerilen ceza, Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketin hızlı fırlatma işinin ABD fırlatma ve roket yeniden giriş düzenlemelerini test etmesi nedeniyle SpaceX’in FAA ile yaşadığı son gerilim.

FAA, 2020 yılında SpaceX’i, şirketin dev Starship roketinin bir prototipinin, aracın potansiyel patlama yarıçapını içeren önemli verilerin onayını almadan kalkışına izin verdiği için fırlatma düzenlemelerini ihlal ettiğine karar vermişti.

2021’de FAA, SpaceX’in ticari fırlatma gerekliliklerini yenileyerek, şirketin Starship fırlatması için lisans gerekliliklerini ihlal ettiğini söylemesinin ardından, Boca Chica fırlatma tesisindeki her uçuşta bir FAA güvenlik müfettişinin hazır bulunmasını zorunlu kıldı.

Etiketler