Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro Kullanımının Ücretsiz Ancak Sınırlı Kapsamda Olacağını Söyledi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Euro para biriminin dijital versiyonunun kullanımının ücretsiz olacağını ve herkes tarafından kullanılabileceğini ancak Avrupa Merkez Bankası’nın kullanıcıları hakkında herhangi bir kişisel veri tutmak istemediğini söyledi.

ECB, para biriminin dijital versiyonu üzerinde çalışıyor ve dijital para biriminin finansal sistemi bozabileceği ve merkez bankasına vatandaşlar hakkında çok fazla veri sağlayabileceği yönündeki endişeleri hafifletmeyi umarak daha geniş bir tasarımın ana hatlarını belirleme sürecinde.

Dijital para birimi, tıpkı nakit para gibi merkez bankasının bilançosunda doğrudan bir hak talebidir, bu nedenle ticari bir bankada tutulan bir mevduattan daha güvenli kabul edilmekte.

Panetta Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ne verdiği demeçte “Dijital Euro kamu malı olacaktır.” dedi.

“Bu nedenle temel hizmetlerinin ücretsiz olması mantıklı olacaktır – örneğin nakit parada olduğu gibi başka bir kişiye ödeme yapmak için dijital euro kullanıldığında.”

Bankalar dijital para biriminin kendi hizmetlerini gereksiz hale getireceğinden, dolayısıyla müşterilerin onları terk edip daha güvenli olması nedeniyle nakitlerini merkez bankası parasına taşıyacaklarından endişe duyuyorlardı.

Ancak Panetta, ECB’nin vatandaşlara hiçbir hesap sunmayacağını ve ticari bankalar için rekabet yaratma işinde olmadığı için insanların fatura veya kira gibi işlemleri karşılamak için programlanmış, düzenli ödemeler yapmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Panetta, “Kullanıcılarla doğrudan temas halinde olan, denetlenen aracıların, koşullu ödemeler ve diğer gelişmiş ödeme hizmetleri için kullanım durumlarını belirlemek için en iyi konumda olduklarına inanıyoruz.” dedi.

Eğer yayınlanırsa, ECB ödemeler için kendi bağımsız uygulamasını geliştirebilir ya da ticari bankaların dijital Euro’yu kendi platformlarına entegre etmelerine izin verebilir.

Ancak kendi uygulaması sadece temel ödeme işlevlerini içerecek ve yaklaşık 350 milyon kişinin yaşadığı 20 ülkeli bir para birimi bloğu olan Euro bölgesinde herhangi bir yerde kullanılabilmesini sağlayacaktır.

Panetta, “ECB, insanların dijital euro ile nerede, ne zaman ya da kime ödeme yapabilecekleri konusunda herhangi bir sınırlama getirmeyecektir.” dedi.

Mahremiyet ve gizlilikle ilgili önemli bir endişeyi gidermeyi uman Panetta, ECB’nin kişisel verilere erişiminin olmamasını hedeflediğini söyledi.

Ancak kara para aklama, terörizmin finansmanı ve vergi kaçakçılığı ile ilgili endişeler göz önüne alındığında bu sorunlu olabilir, bu nedenle yasa koyucular kullanımı takip etmek için seçenekler arıyor.

ECB hala sadece dijital bir euronun yaratılmasını araştırıyor ve fiili ihraç hala yıllar uzakta.

Etiketler