Spotify, İşten Çıkarma Yapan Teknoloji Şirketleri Kervanına Katıldı, 600 Kişiyle Yollarını Ayırıyor

Spotify, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, işgücünün %6’sını azaltmayı planladığını açıklayarak büyük ölçekli işten çıkarma yapan teknoloji şirketleri kervanına katıldı.

Teknoloji sektörü, agresif bir şekilde işe alım yaptığı iki yıllık pandemi destekli büyümenin ardından talep gerilemesiyle karşı karşıya. Bu durum Meta Platforms Inc’den Microsoft Corp’a kadar pek çok firmanın binlerce kişiyi işten çıkarmasına neden oldu.

İcra Kurulu Başkanı Daniel Elk, yaklaşık 600 kişinin işten çıkarıldığını duyurduğu blog yazısında, “Son birkaç aydır maliyetleri dizginlemek için önemli bir çaba sarf ettik, ancak bu yeterli olmadı.” dedi.

Son aylarda diğer teknoloji patronları tarafından da dile getirilen bir düşünceyi yineleyen Elk, “Gelir artışımızın önünde yatırım yapma konusunda çok hırslıydım.” diye ekledi.

Spotify’ın işletme giderleri geçen yılki gelirlerinin iki katı hızla artarken, ses akışı (audio- streaming) şirketi daha yüksek etkileşim seviyeleri nedeniyle reklam verenlere daha cazip gelen podcast işine agresif bir şekilde para akıttı.

Aynı zamanda işletmeler, hızlı faiz artışları ve Rusya-Ukrayna savaşının ekonomiyi baskılaması nedeniyle Meta ve Google’ın ana şirketi Alphabet Inc’de görülen bir eğilimi yansıtarak platformdaki reklam harcamalarını azalttı.

Hisseleri %5,8 artışla 103,55 dolara yükselen şirket, maliyetleri düşürmek ve kötüleşen ekonomik tabloya uyum sağlamak amacıyla kendini yeniden yapılandırıyor.

Şirket, içerik ve reklam müdürü Dawn Ostroff’un dört yılı aşkın bir süre şirkette görev yaptıktan sonra ayrıldığını açıkladı. Ostroff, Spotify’ın podcast işinin şekillenmesine yardımcı olmuştu. Şirket, freemium işinin başındaki Alex Norström ile araştırma ve geliştirmeden sorumlu yönetici Gustav Söderström’ü eş başkanlar olarak atadığını belirtti.

Spotify’ın 30 Eylül itibarıyla yaklaşık 9.800 tam zamanlı çalışanı bulunmaktaydı.

Etiketler