MercadoLibre ‘Rekabete Aykırı Uygulamalar’ Nedeniyle Apple’a Karşı Şikayette Bulundu

E-ticaret devi MercadoLibre geçtğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Apple aleyhine Brezilya ve Meksika’daki antitröst düzenleyicilerine rekabete aykırı uygulamalar nedeniyle şikayette bulunduğunu ve ABD merkezli firmayı cihazları için uygulamaların dağıtımında tekel olarak adlandırdığı durumu kötüye kullanmakla suçladığını söyledi.

E-ticaret devi yaptığı açıklamada, Apple’ın dijital ürünlerin dağıtımı ve uygulama içi satın alımlar konusunda, uygulamaların film, müzik, video oyunları, kitaplar ve yazılı içerik gibi üçüncü taraf dijital ürün ve hizmetleri dağıtmasını yasaklamak da dahil olmak üzere bir dizi kısıtlama getirdiğini söyledi.

Güney Amerikalı şirket şikayet dilekçesinde, Kaliforniyalı teknoloji devini, uygulamalar içinde dijital ürünler veya hizmetler sunan geliştiricilerin Apple’ın kendi ödeme sistemini kullanmasını zorunlu kılmak ve alıcıları web sitelerine yönlendirmelerini engellemekle eleştirdi. Hukuk ve kamu işlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jacobo Cohen Imach yaptığı açıklamada, “Bu durum, entegre dijital devler olmadıkları sürece, entegre ekosistemlere yönelik bu yapay eğilimden fayda bile sağlayabilecek olan rakiplerine açıkça zarar veriyor.” dedi.

MercadoLibre, Apple aleyhindeki şikayetlerin Brezilya’nın antitröst gözlemcisi CADE ve Meksika’nın Federal Telekomünikasyon Enstitüsü ve Federal Ekonomik Rekabet Komisyonu nezdinde yapıldığını söyledi. Düzenleyicilere yorum için hemen ulaşılamadı.

MercadoLibre’nin antitröst direktörü Paolo Franco Benedetti, Alphabet Inc’in Google’ına karşı benzer bir hamleyi düşünüp düşünmeyecekleri sorusu üzerine, şirketin Google’ın politikalarından tam olarak memnun olmadığını, ancak şu anda Apple’a yönelik şikayetlere odaklandığını söyledi. Benedetti, Google’ın uygulama mağazasının Apple’ınkinden daha az katı kurallara sahip olduğunu söyledi. Apple Brezilya’da yorum yapmayı reddetti ve Reuters’in ABD’de yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi. Google ise konuyla ilgili bir yorumda bulunmadı.

Apple’ın politikalarına son birkaç yıldır dünyanın neredeyse her köşesinde itiraz ediliyor. Geçtiğimiz yıl benzer iddialar üzerine ABD’de görülen bir davada yargıç, Apple’ın antitröst yasasını ihlal etmediğine karar verdi çünkü Apple’ın kuralları kullanıcılar için uygulama üreticilerine verilen zarardan daha fazla güvenlik avantajı sağlıyordu. Ancak karar temyize götürülüyor ve endişelere ilişkin küresel bir çözüm uzak görünüyor. Nasdaq’ta listelenen MercadoLibre, Refinitiv verilerine göre 47,53 milyar dolarlık piyasa değeriyle Latin Amerika’nın en büyük şirketlerinden biri. Cohen Imach, e-ticaret devinin Apple ile müzakere etmeyi “başarısızlıkla” denediğini söyledi. “Kuşkusuz, dünyanın en büyük şirketiyle bir çatışmadan kaçınmayı tercih ederdik; ancak, rekabetin geleceği için doğru olanı yaptığımıza inanıyoruz.” dedi.

Etiketler