ABD Hükümeti Huawei, ZTE ve Hikvision Teknolojisini ‘Kabul Edilemez’ Casusluk Korkuları Nedeniyle Yasakladı

ABD hükümeti, ülkenin iletişim ağını korumak amacıyla önde gelen birkaç Çinli markanın telekomünikasyon ve video gözetim ekipmanlarını yasakladığını açıkladı. Federal İletişim Komisyonu (FCC), geçtiğimiz günlerde oybirliğiyle, Birleşik Devletler’in “ulusal güvenliği için kabul edilemez bir risk” oluşturan firmalardan Çin teknolojisinin satışına ve ithalatına yönelik yasağını genişletmek için oy kullandı.

Karar, Başkan Biden tarafından Kasım ayında imzalanan -Huawei ve ZTE, güvenlik kamerası üreticileri Hikvision ve Dahua ve iki yönlü telsiz üreticisi Hytera gibi şirketlere ek kısıtlamalar getiren- 2021 Güvenli Ekipman Yasası’ndaki yönergeyi uyguluyor.

FCC, bu kuruluşların, cihazların “kamu güvenliği, hükümet tesislerinin güvenliği ve diğer ulusal güvenlik amaçları için kullanılmayacağını” garanti etmedikçe ABD’ye yeni ürünler ihraç etmelerinin yasaklanacağını söyledi. Tamamı FCC’nin “Kapsanan Liste”sinde yer alan bu şirketlerin mevcut ekipmanları etkilenmedi, ancak düzenleyici, mevcut yetkilerin gelecekte iptal edilebileceğini söyledi.

ABD istihbarat teşkilatları, Çin yasalarına tabi olan, adı geçen Çinli firmaların, her ne kadar şirketler bunu yalanlasa dahi bilgileri Pekin’in güvenlik servislerine teslim etmeye zorlanabileceğine inanıyor. ABD’li milletvekilleri, Pekin yetkililerinin Çin teknolojisini kendi sınırları içinde insan hakları ihlalleri yapmak için yaygın şekilde kullanmasını da eleştirdiler. Hikvision’ın kameraları, Çin’in Sincan eyaletindeki Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik baskıyla ilişkilendirildi.

FCC başkanı Jessica Rosenworcel yaptığı açıklamada, “FCC, güvenilir olmayan iletişim ekipmanlarının sınırlarımız içinde kullanılmasına izin verilmemesini sağlayarak ulusal güvenliğimizi korumaya kararlıdır ve bu çalışmayı burada sürdürüyoruz.” dedi. “Bu yeni kurallar, Amerikan halkını telekomünikasyonu içeren ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için devam eden eylemlerimizin önemli bir parçası.”

TechCrunch Huwei’ye ulaştığında Huawei yorum yapmaktan kaçındı. 

Hikvision, Dahua, Hyerta ve ZTE ise bu konuya yanıt vermedi.

En son düzenleyici hamle, Washington’un Çin hükümetinin onları Amerikalıları gözetlemek için kullanabileceği korkusuyla Çinli teknoloji devlerine yönelik devam eden baskısını temsil ediyor.

2019 yılında, dönemin Başkanı Donald Trump’ın bir idari emri, Huawei’yi Ticaret Bakanlığı’nın Sanayi ve Güvenlik Varlığı Bürosu listesine koyarak, şirketin Çin hükümeti ile yakın ilişkisi nedeniyle ABD ağlarından etkili bir şekilde yasaklanmasını sağladı. Ertesi yıl FCC, tüm ABD telekomünikasyon şirketlerine Huawei ve ZTE de dahil olmak üzere Çinli üreticilerin ekipmanlarını kullanmayı bırakmalarını emretti ve China Telecom’un ABD’de faaliyet gösterme yetkisini iptal etme çabalarına başladı. FCC bu yılın başlarında China Unicom ve Pacific Network de dahil olmak üzere daha fazla Çinli şirketi yasakladı.

ABD hükümeti de geçtiğimiz haftalarda TikTok’a karşı harekete geçebileceğinin sinyallerini vermişti. FCC komisyon üyesi Brendan Carr, bu ayın başlarında verdiği bir röportajda, Çin merkezli ana şirket ByteDance tarafından kişisel ve hassas verilerin potansiyel olarak yanlış kullanılması nedeniyle ABD milletvekillerinin de uygulamayı ABD’de yasaklaması gerektiğine inandığını söyledi.

Etiketler