Elon Musk: “Starlink ve Apple, Acil SOS İle İlgili Görüştü”

SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada SpaceX’in Apple ile, yeni çıkan iPhone 14 telefonlar ile tanıtılan Acil SOS özelliğini desteklemek için görüştüğünü söyledi.

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Musk, “Apple ile Starlink bağlantıları konusunda umut verici görüşmeler yaptık. iPhone ekibi kesinlikle çok zeki.” ifadelerini kullandı.

Musk ayrıca telefon yazılımının ve donanımın uzay tabanlı sinyallere uyum sağlamasının çok önemli olduğuna değindi.

Apple ise geçtiğimiz 7 Eylül’de gerçekleşen iPhone 14 lansmanında, kullanıcıların uzak konumlardan acil durum mesajları göndermesine yardımcı olan özelliğini güçlendirmek amacıyla uydu hizmetleri şirketi Globalstar Inc’i seçtiğini belirtti.

Apple ayrıca ilk olarak ABD ve Kanada’da kullanıma sunulacak hizmeti desteklemek için üretim fonundan 450 milyon dolar ayırdığını ve bu fonun uydu altyapısına harcanacağını belirtti.

Uydu üzerinden Acil SOS özelliği, kasım ayında ABD ve Kanada’daki kullanıcıların hizmetine sunulacak ve iki yıl boyunca ücretsiz kullanılabilecek.

Apple ve Starlink görüşmesi ile ilgili yapılan henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

Starlink İşbirliklerine Devam Ediyor 

ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketi olan T-Mobile geçtiğimiz haftalarda Starlink ile işbirliği yaptığını duyurmuştu.

T-Mobile, mobil kullanıcılara ABD’nin bazı bölgelerinde ağ erişimi sağlamak için Starlink uydularını kullanacak ve cep telefonlarının yörüngedeki uydulara doğrudan bağlanmasına izin verecek.

Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerin Royal Caribbean ise 2023’ün ilk çeyreğine kadar tüm gemi filosuna Starlink internet hizmeti entegre edeceğini duyurdu.

Etiketler