T-Mobile, SpaceX’in Starlink Uydularını Kullanacak

ABD’li operatör T-Mobile US Inc, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kullanıcıların cep telefonlarını yörüngedeki uydulara doğrudan bağlama planları kapsamında ABD’nin bazı bölgelerinde mobil kullanıcılara ağ erişimi sağlamak için Elon Musk’a ait SpaceX’in Starlink uydularını kullanacağını belirtti.

SpaceX’in güney Teksas’taki roket tesisinde düzenlenen gösterişli bir etkinlikte konuşan Musk, T-Mobile’ın mevcut hücresel servislerinin yanı sıra hayata geçirilecek yeni planların, baz istasyonlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracağını ve uzak bölgelerdeki acil durumlar için hayati olan hücre kapsama alanının mevcut olmadığı yerlerde, metin ve görüntü gönderme hizmeti sunacağını belirtti.

Starlink uyduları, yeni ağ oluşturmak için T-Mobile’ın orta bant spektrumunu kullanacak. 

Yeni Servis Mevcut Telefonlarla Uyumlu Olacak

Gelecek yılın sonundan itibaren beta mesajlaşma servisiyle başlayacak olan yeni hizmet, şirketin müşterilerinin kullandığı telefonların büyük bölümüyle uyumlu olacak.

SpaceX, 2019’dan bu yana yaklaşık 3.000 düşük Dünya yörüngeli Starlink uydusunu fırlatarak rakipleri OneWeb ve Amazon.com Inc’in Project Kuiper’ını geride bıraktı.

Musk, SpaceX’in yeni nesil Starship roketinde fırlatılması planlanan yeni nesil Starlink uydularının, T-mobil ağındaki cep telefonlarına doğrudan bağlantıya izin verecek daha büyük antenlere sahip olacağını da sözlerine ekledi. 

Musk, çok büyük ve gelişmiş antenler ürettiklerini söylerken kullanıcıların yeni telefon almasına gerek kalmadan bu sistemi kullanabileceğini dile getirdi.

ABD’li Telekom Şirketleri Yarış Halinde

ABD’li telekom şirketleri, rakibi Sprint’i satın alarak 2,5 GHz orta bant spektrumuna sahip olan T-Mobile’ı yakalamak amacıyla 5G ağlarının orta bant bölümünü geliştirmek için kıyasıya yarışıyor.

C-Bandı olarak da bilinen orta bant, iyi bir kapasite ve kapsama alanı dengesi sağladığından 5G için mükemmel kabul ediliyor.

T-Mobile, mesajlaşma hizmetleriyle başlayacak beta aşamasından sonra ses ve veri kapsamını sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Uydu iletişim firması AST SpaceMobile Inc ise uzayda ek donanıma ihtiyaç duymadan mobil cihazlarla uyumlu çalışacak küresel bir hücresel geniş bant ağı kuruyor.

Etiketler