Royal Caribbean Cruise Gemilerine Starlink İnternet Hizmeti Geliyor

Celebrity Cruises ve Silversea Cruises’ı da işleten kruvaziyer şirketi Royal Caribbean, gemi filosuna SpaceX’in Starlink internet hizmetini entegre edeceğini duyurdu. Cruise devi bu uygulama ile yolculara daha hızlı ve güvenilir internet hizmeti sunmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz yaz boyunca gemilerinden birinde deneme yapan Royal Caribbean, 5 Eylül itibarıyla ilk Starlink hizmetini Celebrity Beyond isimli gemi ile resmi olarak başlatıyor. Starlink internet hizmetinin, 2023’ün ilk çeyreğine kadar tüm filoda uygulamaya koyulması planlanıyor.

Royal Caribbean, gemilerde kaç Starlink çanağı kullanılacağı veya ne kadar bant genişliği sunulacağı gibi teknik detaylar ile ilgili henüz bilgi paylaşımında bulunmadı. Ancak şirket, bu hizmet sayesinde yolcuların internette rahatlıkla dolaşabileceğini ve görüntülü arama yapabileceğini vaadediyor.

SpaceX, tekne odaklı internet hizmeti Starlink Maritime’ı henüz bu yazın başında piyasaya sürdü. Şu an yalnızca Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda çevresindeki kıyıları kapsayan hizmetin 2023’ün ilk çeyreğine kadar tüm okyanusların büyük bir bölümünde kullanılabileceğini söylüyor.

SpaceX’in Odağında Starlink Uyduları Var

Ünlü milyarder Elon Musk’ın SpaceX şirketi, son zamanlarda sık sık Starlink internet hizmeti ile anılıyor. 

Son dönemdeki en dikkat çekici gelişmelerden biri T-Mobile ile yapılan ortaklık anlaşmasıydı. Anlaşma kapsamında SpaceX’in önümüzdeki yıl fırlatmayı planladığı ikinci nesil uydular ile metin ve çağrılar, kapsama alanı dışındaki yerlerde dahi T-Mobile kullanıcılarının cep telefonlarına aktarılabilecek.

Şirket uçak içi kablosuz internet bağlantısı hizmeti sunmak için de Hawai Havayolları ve charter uçak şirketi JSX ile birlikte çalışıyor. 

Yakın zamanda piyasaya sürülen ve hareket halindeki kullanıcılar için internet hizmeti sağlayan Starlink RV ürünü de SpaceX’ten gelen haberler arasında.

Etiketler