Dünyanın Kültür Süt Yağı Kullanan İlk Yoğurdu Coca-Cola Destekli Wilk’ten Geliyor

İsrailli alternatif mandıra öncüsü Wilk, hücre kültürlü süt yağı kullanan ilk yoğurdu geliştirmek için yeni bir proje başlattı. Hücre kültürlü insan ve hayvan sütünün geliştiricisi Wilk, başlangıçta bir konsept ürün olarak geliştirilecek olan yoğurdun, dünyanın hücre kültürlü süt yağı kullanan ilk yoğurdu olacağını iddia ediyor.

Şirket gelecekteki süt üretiminde hayvan kullanımını en aza indirmeye çalıştığı için yoğurdun, Wilk’in hücre tabanlı teknolojisinin uygulanabilirliğinin kanıtı olması planlanıyor. Wilk, ürünün hücrelerden kültürlenen yağın çekirdek bileşenini içereceğini ve bunun gerçek süt yağlarında bulunan doğal besinsel faydaları korumasını sağlayacağını iddia ediyor. Projenin 6 ay kadar sürmesi bekleniyor.

Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası’nda WILK koduyla halka açık bir şirket olan Wilk, aynı zamanda tesislerindeki hücre kültürü yağı üretim kapasitesini artırmak için çalışıyor. Wilk ayrıca bebek mamalarına entegre edilecek kültürlü anne sütü bileşenlerinin üretimini hızlandırmak için çalışıyor ve şirket yakın zamanda yeni bir ABD patent onayını duyurdu. Daha önce Biomilk olarak bilinen şirket, geçen yaz Coca-Cola İsrail’den 2 milyon dolar yatırım aldı.

Wilk CEO’su Tomer Aizen, “Süt yağının, zengin bir antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-kanserojen özellikler sağladığı; D vitamini, E vitamini ve kalsiyum gibi temel besin maddelerinin kana emilmesine yardımcı olarak insan sağlığı ve beslenmesinin ayrılmaz bir parçası olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Bu temel özellikler, alternatif teknolojilerle taklit edilemez ve bu da Wilk’i dünyada gerçek hücre kültürlü süt yağı içeren bir süt ürünü geliştiren ilk şirket yapar.” dedi.

Etiketler