David Marcus Yıl Sonunda Facebook’tan Ayrılıyor

David Marcus, Novi dijital cüzdanını ve onunla bağlantılı stablecoin Diem’i piyasaya sürmek için moral bozucu bir çabaya öncülük etmesinin ardından Facebook ana şirketi Meta’nın fintech birimi patronluğunu bıraktı.

Marcus, 2014 yılında PayPal’dan Facebook’a geçti ve son üç yılını, nihayet ekim ayında bir pilot uygulamayı başlatan Novi’nin başkanı olarak geçirdi.

Fakat bu pilot uygulama, bağımsız olarak çalışmasına rağmen Facebook’un planlarının merkezinde yer alan, ancak iki yıl önce Libra adı altında ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana finansal düzenleyicilerin katı itirazı ve bir dizi aksilikle karşı karşıya kalan stablecoin Diem’i içermiyor.

Sosyal medya ayrılışını açıklayan iletilerde Marcus, “Novi’nin piyasaya sürülmesiyle önemli bir dönüm noktasına ulaşmanın hemen ardından yapılacak çok şey olsa da girişimci DNA’m yoluma devam etmem için dürtüyor” diyor.

Marcus, yıl sonunda ayrılacak ve yerine yine eski bir PayPal çalışanı olan Stephane Kasriel gelecek.

Son zamanlarda Marcus, WhatsApp kişiden kişiye (P2P) ödemelerinden Instagram alışverişine kadar Novi markası altındaki tüm fintech ürünlerini içeren Meta’nın finansal hizmetler işinde bir görev değişikliğin merkezindeydi.

Marcus, Novi ve Diem’i piyasaya sürmenin zorluğundan duyduğu hayal kırıklığını gizlemedi.

Ağustos’ta, Novi, Diem ve bunların özellikle banka hesabı olmayanlar için ödemeleri değiştirme kabiliyetinin gerekliliğini açıklayan ve aynı zamanda düzenleyicilerden yakınıp Facebook’un iyilik savaşçısı ve ödemeler sektörünün ezileni olduğunu belirterek savunduğu 2.500 kelimelik bir blog yazısı yayınladı.

Marcus bugün, şirketten ayrılma konusundaki mesajını şöyle tamamladı: “Yeni ve heyecan verici bir şey geliştirmeye tekrar başlamadan önce, önümüzdeki aylarda daha fazla boş zamanım olmasını sabırsızlıkla bekliyorum. İleri!”

Etiketler