E-Scooter Şirketi TIER, Nextbike’ı Satın Aldı

Reuters’ın 15 kasım tarihli haberine göre, Berlin merkezli e-scooter şirketi TIER Mobility’nin Avrupa’nın en büyük paylaşımlı hafif araç sağlayıcısını oluşturmak için bisiklet paylaşım şirketi Nextbike’ı satın aldığı, şirketler tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada duyuruldu.

Kiralanabilir bisiklet, e-bisiklet, e-scooter, e-moped ve kargo bisikletlerini tek bir ağda toplayacak olan anlaşma, oldukça bölünmüş bu sektörde yaşanması muhtemel, önümüzdeki 12 ay boyunca daha küçük oyuncuların kapışılacağı bir konsolidasyon döneminin ilk büyük satın alması olabilir. 

Bu yılın başlarında, Estonyalı girişim Bolt, dokuz Alman şehrinde e-scooter hizmeti başlatırken, ABD kentsel mobilite şirketi Lime ise üretimi artırmak için yatırımcılardan 523 milyon dolar topladı ve 2022’de borsada işlem göreceğini duyurdu. 

Şirketler, Nextbike’nin altyapısı ile TIER’in değerini 2 milyar dolara çıkaran 200 milyon dolarlık bir finansman turuyla desteklenen finansal gücünü birleştirmenin, 400 şehirde 250.000 araçla faaliyet göstermelerine olanak vereceğini söyledi.

TIER CEO’su Lawrence Leuschner yaptığı açıklamada, “Yüzlerce şehirdeki rakipsiz deneyim ve ilişkilere sahip Nextbike’ın satın alınması, bisiklet paylaşımını bir üst seviyeye taşımak için eşsiz bir fırsat.” dedi.

TIER ve Nextbike, satın alma işleminin finansal ayrıntılarını vermeyi reddetti.

Etiketler