Akıllı Yatak Daha İyi Gece Uykusunu Destekliyor

Girişim, kullanıcıların daha iyi bir gece uykusu almasına yardımcı olmak için sensörler, yapay zekâ ve entegre bir soğutma sistemi kullanıyor.

Hem yatak endüstrisi hem de IoT (Nesnelerin İnterneti) endüstrisi büyük bir hızla ilerledi. Yani, birinin ikisini bir araya getirme fikrine sahip olması sadece bir zaman meselesiydi. Eight Sleep girişimi, kullanıcıların “uyku sağlığını” artıracağını iddia ettiği “akıllı yataklar” geliştirdi.

“Pod” olarak bilinen akıllı yatak, termoregülasyon yoluyla uykuyu iyileştirmek için tasarlanmış altı katmandan oluşuyor. Daha yaygın köpük katmanlarına ek olarak Pod, içine ayrı bir su deposundan sıcaklığı ayarlanmış su pompalanan esnek ve şekilli bir ızgara içeriyor. “Hub” olarak adlandırılan depo, yatağın yanında duruyor ve “bir ısı alıcı ile birlikte termo-elektrik soğutma elemanları ve lüks oyun bilgisayarlarında bulunanlar gibi iki adet yüksek kaliteli soğutma fanı” kullanarak suyu soğutuyor. 

Uyuyan kişi için optimum sıcaklığı öngörerek yatağı kendi kendine ısıtıp soğutmak amacıyla fiziksel verileri toplayan, yapay zekâ destekli bir algoritma ile birlikte yatağa entegre sensörler kullanılarak suyun sıcaklığı, ayarlanıyor. Eight Sleep gelecekte daha iyi bir gece uykusu sağlamak için aydınlatma vb. ortam faktörleri ile diğer sistem kontrolleri gibi daha fazla fiziksel ürünü dahil etmeyi umuyor.

Eight Sleep CEO’su Matteo Franceschetti, uykuyu iyileştirme fikrinin aklına spor sevgisi sayesinde geldiğini şöyle açıklıyor: “Uykuyu yenilenme olarak görme fikrine ilgi duyuyordum. Uyku zindeliği fikri bu şekilde ortaya çıktı.” Şirketin adı, yaygın olarak kabul gören, optimum uyku süresinin 8 saat olduğu fikrine gönderme yapıyor. Eight Sleep, yataklarını kullanmanın insanların yüzde 40 daha hızlı uykuya dalmasını ve yüzde 30 daha az gece uyanmasının yanı sıra yüzde 30’a kadar daha az yatakta dönüp durma yaşamasını sağlayacağını iddia ediyor.

Uyku pazarının yaklaşık 26 milyar Euro değerinde olduğu tahmin ediliyor ve Eight Sleep, uyku sağlığını izleyip iyileştirmenin değerini fark eden tek girişim değil.

Etiketler