Alman Girişimi, Gıda Tedarik Zincirini Dijitalleştirmeyi Hedefliyor

Choco, restoran ve tedarikçilerin sipariş iş akışını dijitalleştirmeleri ve COVID ile canlanan değişken piyasa koşullarına daha iyi uyum sağlamaları için bir hizmet sunuyor.

Restoranlar ve tedarikçileri için sipariş yazılımı ile gıda tedarik zincirini dijitalleştirmeyi hedefleyen Berlin merkezli yazılım şirketi Choco, Left Lane Capital liderliğindeki B Serisi yatırım turunda 100 milyon $ ile kapanış yaptığını açıkladı.

Yeni yatırım turu, şirketin 2019 ve 2020 yılları arasında toplam 63,7 milyon dolar finansman topladıkları iki bölümlü A Serisi yatırım turunun ardından gerçekleşti.

Choco, restoran ve tedarikçilere sipariş iş akışını ve iletişimlerini dijitalleştirmeleri için bir hizmet sunuyor. Tedarikçi siparişleri ve sohbetleri tek bir uygulamada toplanıyor. Siparişler daha sonra e-posta, WhatsApp, kısa mesaj, faks ve doğrudan kurumsal kaynak planlama (ERP) entegrasyonu gibi seçenekler arasından tedarikçinin tercih ettiği formata dönüştürülüyor. Platform, restoranlar ve tedarikçiler için ücretsiz ve ücretli ek özelliklere de sahip. 

Choco CEO’su Daniel Khachab, TechCrunch’a yaptığı açıklamada, Choco’nun COVID-19 salgını boyunca kullanıcıların değişken piyasa koşullarına tedarik süreçlerinde daha fazla verimlilikle uyum sağlamasına ve masrafları azaltmasına olanak sağladığını söyledi. Şirkete göre, geçen yıl platformdaki siparişleri dört katına çıktı ve brüt ticaret hacmi 230 milyon dolardan (195 milyon €) 900 milyon dolara (763 milyon €) yükseldi.

Temel amacı gıda tedarik zincirini daha şeffaf ve sürdürülebilir kılmak olan şirket, gıda israfı konusunda 14 ay süren bir araştırma yürüttü. Choco’nun araştırması, gıda atıklarının diğer küresel sorunlarda öncü bir rol oynadığını, ormanların tahrip edilmesine neden olduğunu ve iklim değişikliğinin üçüncü en büyük etmeni olduğu sonucuna ulaştı.

Choco CEO’su Daniel Khachab, “Bunu denemek ve çözüme ulaştırmak mantıklı. Gıda sistemi oldukça hassas ve pandeminin birinci ve ikinci dalgalarında ne kadar hassas ve esnek olmadığı görüldü. Bu, endüstrinin hızlanması gerektiğini ve kağıt ve kalemle çalışmaya devam edemeyeceğini fark etmesini sağladı.” diye ekledi. 

Choco şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya ve Belçika’da faaliyet gösteriyor. Yeni finansman, teknolojiyi geliştirmeye devam etmek, mühendislik ekiplerini büyütmek ve pazarlarını Latin Amerika, Orta Doğu ve Asya’ya genişletmek için kullanılacak.

Etiketler