Çinli Şirket Didi, Sürücüler İçin Ödeme Bilgisinin Şeffaflığını Artırıyor

Reuters’ın 16 Ağustos tarihli haberine göre, Çinli Didi Global Inc yaptığı açıklamada, Çin’in birçok şehrindeki sürücülerine aldıkları ücretler hakkında daha fazla bilgi vereceğini söyledi. Bu, paylaşımlı yolculuk şirketinin devlet medyası tarafından sürücülere adaletsiz ödeme yapmakla suçlanmasının ardından gelen ilk büyük hamle.

Didi, Weibo’da yayınladığı açıklamada, uygulamasına sürücüler için eklediği yeni bir özellikle, Şenyang ve Çangçun da dahil olmak üzere yedi şehirdeki sürücülerin ne kadar ödeme aldıklarına ve yolcuların her yolculuk için ne kadar ücret ödediklerine dair ayrıntıları öğrenecek ilk kişiler olacağını söyledi. 

SoftBank, Alibaba Group ve Tencent Holdings tarafından desteklenen şirket, sürücülerin yanıtlarını aldıktan sonra fiyatlandırma stratejisini düzeltmeye devam edeceğini belirtti.

Şirket, “Geç gelen bu şeffaf gelir tablosunda hala birçok eksiklik var, onu geliştirmeye devam edeceğiz ve diğer şehirlere yaymak için çok çalışacağız.” dedi.

Mayıs ayında Çin’in devlet haber ajansı Xinhua yayınladığı bir araştırma raporunda, Didi’nin müşterilerin bir yolculuk için ödediği ücretin %30’undan fazlasını aldığını söyledi ve haksız olarak nitelendirdiği bu politikayı eleştirdi.

Xinhua raporunun ardından Didi, yayınladığı bir gönderide sürücülerin geçen yıl yolcuların ödediği ücretlerin ortalama %79,1’ini aldığını ve ücretlerin %3,1’inin şirket kârına eklendiğini söyledi.

Didi, müşteri verilerini işlemesi gibi konularda birkaç Çinli düzenleyici kurum tarafından inceleniyor. Şirket, Çin Siber Alem İdaresi’nin karşı çıkmasına rağmen haziran ayında New York borsasında 4.4 milyar dolarlık halka arzını gerçekleştirdi. 

Etiketler