Visa, İsveçli Fintech Şirketi Tink’i 2,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

Reuters’ın 24 Haziran tarihli haberine göre, Visa Inc perşembe günü yaptığı açıklamada Avrupa açık bankacılık platformu Tink’in 1.8 milyar euro (2,2 milyar dolar) karşılığında devralınması için anlaşmaya vardığını söyledi. Visa Inc, girişimin ABD’deki rakibi Plaid’in satın alımı planından aylar önce vazgeçmişti. 

2012 yılında kurulan İsveç merkezli Tink, bankaların ve diğer finans şirketlerinin tüketici finansal verilerini paylaşmasını ve bunlara erişmesini kolaylaştırıyor. Tink, Avrupa’daki 250 milyondan fazla müşterinin yanı sıra 3.400’den fazla banka ve diğer kurumlar tarafından kullanılıyor. 

Visa, ABD hükümetinin anlaşmayı antitröst gerekçesiyle engellemeyi amaçlayan davasının ardından ocak ayında ABD veri paylaşım platformu Plaid ile planladığı 5,3 milyar dolarlık anlaşmayı feshetti. 

Avrupa Birliği açık bankacılık kanunları rekabeti artırmak için bankaların kayıtlı üçüncü taraf sağlayıcıların müşteri verilerine erişmesine izin vermesini şart koşuyor.

Kanunların yürürlüğe girmesi, üçüncü tarafların ve bankaların müşteri verilerine erişmesine yardımcı olacak teknolojiler sağlayan Tink gibi fintech’ler için verimli bir zemin sağladı.

Bazı finansal teknoloji uzmanları, Tink satın alımının bozulan Plaid anlaşmasına benzer şekilde antitröst endişeleriyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Fintech Danışmanlık şirketi 11:FS’de girişimler başkanı ve kurucu ortak olan Simon Taylor, “Avrupa, ABD’den çok farklı bir açık bankacılık pazarı. Ancak Tink en büyük oyunculardan biri ve Plaid-Visa anlaşmasının soruşturulmasına yol açan endişelerin çoğu burada geçerli olabilir.” dedi.

Anlaşma, Visa’nın gelirlerini dünya genelinde baskın oyuncularından biri olduğu kredi kartı ödemelerinin ötesinde çeşitlendirme çabasının bir parçası. Kart şirketleri, özellikle Avrupa’da, ücretler konusunda düzenleyicilerin artan baskısıyla karşı karşıya.

Satın alma işlemi tamamlanırsa, son birkaç yılda birkaç büyük şirket yaratan İsveç’in finansal teknoloji girişimi ​​sektörü için bir başarı daha demek. 

Ödemeler girişimi iZettle, 2018’de PayPal Holdings Inc tarafından 2,2 milyar dolara satın alınırken şimdi al sonra öde şirketi Klarna ise bu ayın başlarındaki son yatırım turunda 46 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Her iki şirketi de destekleyen risk sermayesi şirketi Dawn Capital’ın ortağı Josh Bell, “İsveç, Tink ve iZettle ile Avrupa’nın şimdiye kadarki en büyük fintech birleşme ve satın alması çıkışlarından ikisini üretti.” dedi.

Etiketler