Modüler Tasarım Oteli Misafire Taşıyor

Mimarlar, yerinde inşa etmek yerine, yerine kolayca taşınabilen modüler bir eko-otel tasarladı.

Helsinki merkezli mimarlık şirketi Studio Puisto yakın zamanda önceden üretilip yerinde monte edilmek üzere tasarlanmış yeni bir otel türü geliştirdi. Fince ‘rüya’ kelimesinden esinlenilerek Uni Villas ismi verilen pilot proje kısa süre önce Finlandiya’nın Kytäjä Golf’ünde tamamlandı. Pilot proje, her biri üç süit içeren üç U şeklinde binadan oluşuyor.

Her bina, doğal çevreye uyum sağlayan koyu renkli çapraz lamine ahşap kaplama kullanılarak inşa edilmiş. Binaların iç kısmında da kereste kullanılmış ve yerden tavana cam duvar, engin manzaraları yakalıyor. Yapılar alan dışında önceden üretiliyor, daha sonra önceden kurulmuş temellere koyularak birleştiriliyor. 

Genel olarak, kullanılan yapım yöntemleri israfı azaltıyor ve oteller, hatta evler gibi binaların uzak ortamlarda inşa edilmesine olanak sağlıyor. Tasarımcılar ayrıca, tüm iç mekân mobilyaları ve aksesuarlarını içeren bir hazır otel için anahtar teslim seçeneği sunuyor. Ayrıca, enerji çözümleri farklı alanlara uyarlanabiliyor. Örneğin, güneş panelleri dahil edilebiliyor veya tüm proje elektrik şebekesine bağlanmadan inşa edilebiliyor.

Studio Puisto mimarı Sami Logren, New Atlas’a yaptığı açıklamada Uni Villas’ın otel alanlarındaki esneklik ihtiyacından ilham aldığını belirtti. Logren, “Mevcut pazarda yüksek kaliteli ve aynı zamanda makul bir maliyet ve planlama ile inşa edilmesi mümkün olan bir konaklama birimine ihtiyaç olduğunu gördük” dedi ve ekledi, “Uni Villalarda ahşap ve ahşap bazlı yalıtım gibi yenilenebilir yapı malzemeleri kullanıyor, aynı zamanda yüksek enerji verimliliği standartlarına ulaşıyoruz.”

Etiketler