Dikey Tarım Şirketi Yüksek Kapasiteli Yetiştirme Merkezleri Geliştiriyor

Dünyanın en hızlı büyüyen kentsel tarım şirketi, yakın zamanda yeni bir yüksek kapasiteli kapalı dikey tarım sistemini piyasaya sürdü.

Alman girişimi Infarm, taze tarım ürünlerini doğrudan restoranlara ve süpermarket koridorlarına getiren yüksek verimli kapalı dikey tarım üniteleri üretiyor. Şirketin yenilikçi modüler çiftlikleri, halihazırda Birleşik Krallık’ta Marks & Spencer ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Kroger gibi süpermarketlerin koridorlarında bulunabiliyor. Şimdi ise şirket, yeni, yüksek kapasiteli, bulut bağlantılı Yetiştirme Merkezlerini (Growing Centres) piyasaya sürüyor.

Merkezler, aynı anda yerel çiftlik ve dağıtım merkezi olarak kullanılabilecek şekilde tasarlandı ve 10.000 metrekarelik tarım arazisininkine eşdeğer mahsul verebiliyor. Üstelik toprak tabanlı tarımdan 400 kata kadar daha yüksek verimlilikle. Her Yetiştirme Merkezi, her biri 10 ila 18 metre yüksekliğinde ve yalnızca 25 metrekarelik bir zemin alanı kaplayan düzinelerce modüler tarım ünitesinden oluşuyor. Modüler merkezler sadece altı hafta içinde kurulabiliyor.

Merkezler, tekil mağaza içi birimlerle aynı dağıtımlı yaklaşımla çalışıyor. Verimi en üst düzeye çıkarmak ve kullanılan kaynakları en aza indirmek amacıyla tekil birimlere gereken enerji, su ve beslenmeyi hatasız ölçüp dağıtmak için büyük veri, IoT ve bulut analitiğinin bir kombinasyonunu kullanıyor. Tüm Infarm ağı, bir bitki ömrü boyunca 50.000’den fazla büyüme, renk ve izgesel veri (spectral data) göstergesi toplayan bir “merkezi tarım beynine” bağlı. Infarm bu bilgiyi, büyümeyi en uygun hale getirmek için gerektiğinde yeniden ayarlayarak her bir ünitedeki koşulları uzaktan kontrol etmek için kullanıyor.

Şirket, Yetiştirme Merkezlerinin büyüme ve ölçeklenebilirliği sağlamak için kullanılmasını öngörüyor. Infarm’ın kurucu ortağı ve CEO’su Erez Galonska yaptığı açıklamada, “Bugün, dünyanın herhangi bir şehrine, büyük ölçekli tarım çözümleri için gereken zaman, alan ve sermaye yatırımının çok daha azıyla bir Yetiştirme Merkezi kurmamıza olanak tanıyan yeni teknolojiyle ölçeklendirmeye hız katıyoruz. Hem çiftlikler hem de onlara güç sağlayan yazılımlar, taze yiyecekleri her yerde herkes için daha erişilebilir hale getirmek için tasarlandı.” dedi.

İnsanlar, bunun yalnızca çok verimli ve sürdürülebilir bir çiftçilik yöntemi sunmakla kalmayıp, aynı zamanda yerel olarak gıda tedarik etme yöntemi de sunduğunu fark ettikçe, dikey, kapalı çiftçilik tüm dünyada beliriyor. Daha fazla insan uzaktan çalışmaya geçtikçe, tarım için kullanılmak üzere yeniden düzenlenebilecek, atıl ofis alanı sayısı da artabilir. Son zamanlarda gördüğümüz oldukça yenilikçi fikir arasında bitki ve hayvan yemi için böcek proteini üreten bir dikey çiftlik ile süpermarket otoparklarına yerleştirilmiş dikey çiftlikler de var.

Etiketler