Pille Çalışan Yük Bisikletleri, Ürünlerin Sürdürülebilir ve Kompakt Şekilde Taşınmasını Sağlıyor

URB-E’nin ağır yükleri çekmek için tasarlanmış pille çalışan bisikletleri artık 363 kg’a kadar yiyecek taşıyabilen kargo arabalarını çekiyor.

Market teslimat kamyonlarını yollardan uzaklaştırmak ve emisyonları azaltmak amacıyla, California merkezli URB-E, New York çevresinde elektrikli, katlanabilir konteynerlerini piyasaya sürdü. Ağır yükleri taşımak için tasarlanmış ve pille çalışan yük bisikletleri ile çekilen kompakt konteynerlerin her biri 363 kg’a kadar mal taşıyabiliyor. Konteynerler sıradan bir kamyondan daha az maliyet oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanılmadığı zamanlarda tek bir park yerine 20 adet katlanmış konteyner sığacak şekilde yapılan tasarımıyla çok daha az yer kaplıyor. Halihazırda 1800 konteyner New York’ta dolaşıyor.

Konsept, alışveriş yapanların her zamanki gibi süpermarkete gitmeleri, ardından çantalarını doğrudan bir konteynere yüklemeleri ve konteyner dolduğunda bir bisikletin gelip teslimatlara başlaması. 750 watt’lık orta tahrikli motorlarla donatılmış ve 19.3 km/saate kadar hızlanabilen URB-E bisikletler, teslimat verimliliğini iki ila üç kat arttırıyor. Bisikletler ve kargo arabaları, kullanıcılara hazırda bulunma garantisi veren bir rezervasyon ücretinin yanı sıra saatte 4,17 € ila 8,35 € arasında bir ücret karşılığında ihtiyaç duyulduğunda kiralanıyor. CEO Charles Jolley, bu maliyeti 1,67 €’ya kadar düşürmeyi hedefliyor.

URB-E şu anda Manhattan’ın merkezinde faaliyet gösteriyor ancak Los Angeles şehir merkezindeki teslimat pazarına girmeyi düşünüyor. Ayrıca, hava durumu veya arazi gibi faktörler bisikletleri belirli alanlarda kullanışsız hale getirebileceğinden, elektrikle çalışan otonom araçların kullanımını büyütmeyi umuyorlar.

Etiketler