UPS, Operasyonları İçin Elektrikli Helikopteri Test Ediyor

United Parcel Service, zamanla ülke genelinde küçük ve orta ölçekli pazarlarda görevlendirilecek olan, 10 elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağından (eVTOL) oluşan bir filo oluşturuyor.

Atlanta merkezli şirket geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı açıklamada hava aracının, Amerika’nın ilk drone dağıtım ağına pilotluk yapmak amacıyla 2019 yılında lanse edilen Flight Forward bölümü tarafından yönetileceğini söyledi. Yeni program, Vermont merkezli imalatçı Beta Technologies tarafından geliştirilen hibrit uçak-helikoptere benzer eVTOL’leri içeriyor. Federal Havacılık İdaresi’nden onay bekleyen ilk 10 eVTOL siparişinin, toplamda 150 kadar eVTOL satın alımına izin veren bir sözleşme ile beraber, 2024 yılına dek gelmesi bekleniyor. 

Konvansiyonel uçaklardan daha çevik olan eVTOL’ler, havalimanı üslerine bel bağlamak yerine, doğrudan UPS tesislerinde havalanıp iniş yapabilir. UPS başkan yardımcılarından Bala Ganesh’in , CNBC’ye yaptığı açıklamaya göre bu, bugün var olmayan yeni iş modellerini ortaya çıkarabilecek bir özellik.

Ganesh: “Örneğin; bu, ulaşılması zor topluluklara teslimatları hızlandırabilir. Kırsal hastanelere, farz edelim, 1000-1.500 pound ağırlığında taşıma yaptığı ve bir helikopter pistine iniş yaptığı bir gelecek görebilirsiniz. Ayrıca, acil zamanlar için de düşündük, örneğin; New York trafiğini es geçip doğrudan 43. Cadde binamıza taşımayı, böylece trafik yoğunluğundan kurtulmayı sağlayabilir.

Etiketler