Amazon, Temsilciler Meclisi Üyesi Pocan’dan Özür Dileyerek Sürücülerin İdrarını Şişelere Yapması Meselesini Kabul Ediyor

Reuters’ın haberine göre, Amazon.com Inc, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Mark Pocan’ın teslimat turları sırasında sürücülerinin bazen idrarını şişelere yapmaya mecbur bırakıldığı yönündeki iddiasını ilk başta reddederek kendi kalesine gol attığını kabul etti ve Pocan’dan özür diledi.

Şirket, bir blog yazısında, “Sürücülerin trafik veya bazen kırsal yollar nedeniyle tuvalet bulmakta zorlanabileceğini ve zorlandığını biliyoruz ve bu, özellikle birçok umumi tuvaletin kapalı olduğu Covid döneminde meydana geldi.” dedi.

Şirketin bunu kabul etmesi, Demokrat Partili Pocan’ın bir tweet ile: “Sendikalaşmayı engelleyip işçileri idrarını su şişelerine yapmaya mecbur ederseniz işçilere saat başına 15 dolar ödemek sizi ‘ilerici bir işyeri’ yapmaz.” diyerek Amazon’un çalışma koşullarını eleştirmesinden bir hafta sonra geldi.

Amazon bir tweetinde: “Şişelere idrar yapma olayına gerçekten inanmıyorsunuz, değil mi? Bu doğru olsaydı, kimse bizim için çalışmazdı.” diyerek başlangıçta inkarda bulundu. Ancak daha sonra bu paylaşımı geri aldı.

Amazon blog gönderisinde, “Bundan memnun değiliz ve Temsilci Pocan’a bir özür borçluyuz” dedi ve önceki yanıtının yalnızca depolarındaki veya lojistik merkezlerindeki personel hakkında olduğunu da ekledi. 

Şirket, sorunun endüstri çapında olduğunu ve çözüm arayacağını söyledi fakat bunların ne tür çözümler olduğunu belirtmedi.

Amazon’un özrü, bir Alabama deposundaki işçilerin, deponun çevrimiçi perakendecinin ABD’deki ilk sendikalı tesisi olmasıyla sonuçlanabilecek ve örgütlü işgücü için bir dönüm noktası olabilecek bir oy sayımını bekledikleri bir zamanda geldi.

Amazon, 800.000’den fazla ABD çalışanı içindeki örgütlenme girişimlerini uzun süredir engelliyor. Pek çok işçiden gelen, Amazon’un çok zorlu veya tehlikeli bir işyeri olduğuna dair iddialar, şirketi sendikalaştırmayı ABD işçi hareketi için önemli bir hedef haline getirdi.

Etiketler