Çevrimiçi Öğrenme Platformu Coursera ABD’de Halka Arz İçin Başvuruda Bulundu

Çevrimiçi eğitim platformu Coursera Inc, Cuma günü menkul kıymetler borsasına kabul için ABD düzenleyicilerine başvuruda bulundu ve bu, COVID-19 salgınının neden olduğu aksama kaynaklı iş büyümesinden elde edilen gelirde artış olduğunu gösterdi.

Şirket, bir dosyada, 31 Aralık 2020’de sona eren yıl için gelirin % 59 artarak 293,5 milyon dolara yükseldiğini belirtti. 

Coursera, şirketin web sitesine göre, 3.700’den fazla yüksek okul ve üniversite tarafından kullanılan platformunda makine öğrenimi, bulut bilişim ve dil öğrenimi gibi kurslar sunuyor.

Coursera, pandemiye karşılık olarak, eğitim kurumlarının evde kalan öğrencilere kurslar sunmasını sağlamak için “Kampüs İçin Coursera” yı lanse etti.

İşten çıkarılmış veya yarı zamanlı çalışanların yeni kariyerler imkanlarından faydalanmak için çevrimiçi kurslar alması da çevrimiçi öğrenme platformlarının yararına oldu.

Mountain View, California merkezli Coursera 2012 yılında kuruldu ve yatırımcıları arasında risk sermayesi şirketi GSV Capital ve Kleiner Perkins bulunuyor. 

Şirket, Temmuz ayında 130 milyon dolar finansman toplayarak nakit bakiyesini 300 milyon doların üzerine çıkardı.

Nerdy Inc ve Skillsoft gibi diğer çevrimiçi öğrenme portalları da özel amaçlı satın alım şirketleriyle (special-purpose acquisition companies) anlaşmalar yoluyla halka arzını gerçekleştirmeyi seçti.

Coursera’nın net zararı, bir yıl önceki 46.7 milyon $’lık zarardan 31 Aralık’ta sona eren yılda 66.8 milyon $’ a yükseldi.

Etiketler