Udemy, En Yüksek Fiyatlamadan Yapılan Halka Arzda 421 Milyon Dolar Topladı

Eğitim teknolojisi şirketi Udemy Inc., halka arzda piyasadaki fiyat aralığının en yükseğinden fiyatlanarak 421 milyon dolar topladı.

San Francisco merkezli Udemy, Bloomberg News’in daha önceki bir haberini doğrulayan 29 Ekim cuma günü yaptığı açıklamaya göre, 27 ila 29 $ arasında satışa çıkardığı 14,5 milyon hisseyi her biri 29 $’a sattı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyalarda listelenen tedavüldeki hisselere göre Udemy, hisse başına 29 dolardan yaklaşık 4 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Şirket, çalışan hisse senedi opsiyonları da hesaba katılınca 4,5 milyar dolardan fazla bir değere sahip.

Veri sağlayıcısı PitchBook’a göre, şirket geçen yılki özel bir yatırım turunda 3,3 milyar dolar değerindeydi.

Insight’ın Hissesi

Listeleme sonrası şirket hisselerinin %30’undan fazlasına sahip olacak olan Insight Partners ve bağlı kuruluşları ise Udemy’nin en büyük yatırımcısı. Udemy’nin başvurusuna göre diğer üst düzey hissedarlar arasında Prosus NV’nin bir birimi olan MIH Edtech Investments ve Norwest Venture Partners yer alıyor.

Udemy’nin yılın ilk altı ayındaki geliri, bir önceki yıl 201 milyon iken bu yıl 251 milyon dolara yükseldi. Net zararı, bir yıl önce 52 milyon iken 29 milyon dolara düştü.

Udemy; web geliştirme, pazarlama ve işletme dahil olmak üzere çeşitli kategorilerde çevrimiçi video kursları sunuyor. Şirket, geçen yıl dünya genelinde 44 milyondan fazla kullanıcıyla 201 milyondan fazla kurs kaydına sahip olduğunu söyledi.

Kurumsal müşterileri arasında Citigroup Inc., Jaguar Land Rover, PayPal Holdings Inc. ve Box Inc. yer alıyor.

Coursera, Pluralsight 

Udemy, izahnamenin risk faktörleri bölümünde Coursera Inc., Pluralsight Inc. ve LinkedIn Learning’i içeren oldukça rekabetçi bir pazarda olduğunu beyan ediyor.

Morgan Stanley ve JPMorgan Chase & Co., arza öncülük etti. Şirketin hisseleri Nasdaq Global Select Market’te UDMY sembolü ile işlem görmeye başladı.

Etiketler