Tesla’nın Piyasa Değeri Geçtiğimiz Hafta İlk Kez 800 Milyar Doları Geçti

Reuters’ın haberine göre, Tesla Inc’in hisseleri geçtiğimiz cuma günü %5,6 artarak elektrikli otomobil üreticisinin toplam piyasa değerini ilk kez 800 milyar doların üzerine çıkardı ve şirketi trilyon dolarlık kulübe yaklaştırdı.

Bloomberg News’in perşembe günü bildirdiğine göre, Tesla’daki önemli hisse artışı, CEO Elon Musk’ın Amazon.com Inc’in patronu Jeff Bezos’u geride bırakarak dünyanın en zengin adamı haline gelmesini sağladı.

Forbes’a göre, cuma günü gerçekleşen artış ile, Musk’ın otomobil üreticisindeki %21 hissesi, üç Detroit otomobil üreticisi General Motors, Ford Motor Co ve Fiat Chrysler Automobiles’in toplam piyasa değerini gölgede bırakarak, net varlığına 170 milyar dolardan fazla katkıda bulundu.

Önceki oturumda Tesla’nın piyasa değerinin 774 milyar doları aşması, onu Google ana şirketi Alphabet Inc’in hemen ardına ve sosyal medya devi Facebook Inc.’in önüne yerleştirerek Wall Street’in beşinci en değerli şirketi haline getirdi.

17 yaşındaki otomobil üreticisinin değeri; Toyota Motor, Volkswagen ve General Motors gibi büyük rakiplerinin sadece bir kısmı kadar üretime sahip olması nedeniyle bir anormallik olarak görülüyor.

Not: Şu an itibarı ile Tesla’nın piyasa değeri 794 milyar dolar seviyesinde.

Etiketler