Toprakla Çalışan Batarya

İspanyol bir girişim, topraktan elektrik üretmek için mikroorganizmalar kullanan yeni bir biyolojik batarya geliştiriyor.

İspanyol girişimi Bioo, ayaklarımızın altındaki toprağı kullanarak elektrik üreten biyolojik bir batarya geliştiriyor. Şirketin 24 yaşındaki kurucusu Pablo Vidarte, yaprakların güneş paneli olarak kullanıldığı rüyası sonrasında aklına gelen fikri gerçeğe dönüştürmek için uğraşıyor.

Söz konusu batarya toprağın içinde kapalı bir panel olarak çalışıyor. Panel, organik maddeler ile beslenen mikroorganizmalar içeriyor. Mikroorganizmaların hareketi bataryanın anot ve katoduna gönderilen elektronlar ve protonlar üretiyor. Bataryadaki delikler içeriye oksijen girmesini sağlıyor ve tüm bu süreç ampul ve sensör gibi cihazların çalışmasını sağlayan bir akım üretiyor. Daha büyük ölçekli geliştirilebilmesi durumunda Vidarte bu bataryalar ile bir evin enerjisinin sağlanabileceğine inanıyor.

Şirketin bataryaların kullanımı için düşündüğü ilk alan çiftliklerdeki toprak pH’ı, nem ve karbon depolama ölçümleri yapan sensörler. Daha büyük paneller kullanılarak parklar ve diğer halka açık alanlardaki aydınlatmalar için de kullanılabileceği düşünülüyor. Bataryalar 7/24 elektrik üretebiliyor ve güneş panellerinin aksine toprak üstünde yer işgal etmiyor ancak enerji üretimi için toprağın sürekli olarak nemli kalması gerekiyor.

Vidarte, “Gündüz ve gece enerji üreten bir enerji kaynağınız var. Yani 7/24 enerji üretebiliyorsunuz. Kar ya da yağmur fark etmez, aynı miktarda enerji üretmeniz mümkün.” diyor.

Sürdürülebilir enerji ile ilgili sorunların elbette tek bir çözümü olmayacak. Pek çok farklı çözümün bir arada çalışması gerekiyor. Biyolojik bataryalar da enerji depolayan tuğlalar veya güneş enerjisi ile çalışan dikey tarım yöntemleri gibi bu çözümün bir parçası olabilir.

Etiketler