Bu Basınçlı Bisiklet Gövdesi Lastikleri Yolda Şişirebiliyor

Tek kullanımlık CO2 kartuşlarının olmadığı ve el pompalarına bel bağlamayan bir dünya hedefiyle yola çıkan bağımsız endüstriyel tasarımcılar Claire ve Joel Dunkl, basınçlı hava deposu olarak da kullanılabilen bir bisiklet gövdesi geliştirdi.

Fransa’nın Pireneler bölgesinde tasarlanan Choka, kullanıcıların gövdeye evde el pompasıyla hava doldurmasına olanak sağlayan, alt tarafında bir Schrader supabı bulunan hava geçirmez bir aşağı tüpe sahip geri dönüştürülebilir bir alüminyum bisiklet gövdesi. Bunların yanında, bir güvenlik supabı otomatik olarak fazla havayı tahliye ettiğinden bisiklet gövdesini aşırı şişirme riski de bulunmuyor.

Choka’ya, 175 PSI’ya (12 bar) kadar hava pompalanabiliyor ve alüminyum geçirgen olmadığı için tamamının kullanılmadığı durumlarda basınç çerçevenin içinde kalıyor. Bir lastiği doldurmak için sürücülerin çerçevenin hava supabında bulunan hava hortumunu tekerlekteki hava supabına bağlamaları ve ardından havanın serbest bırakılma hızını kontrol etmek için hortumun ucunda bulunan kadranı kullanmaları yeterli. Choka, çerçevesi dolu olduğu durumlarda üç 27,5 x 2,80 lastiği 22 PSI (1,5 bar) veya iki 700 x 45C lastiği 60 PSI (4,1 bar) şişirebiliyor.

Çift, Choka için bir Kickstarter kampanyası başlattı ve hedeflerine Kasım 2020’ye kadar ulaşırlarsa tasarımları finanse edilecek. Choka’nın iki modelinin sunulması planlanıyor: AGgressive Hard TAil (AGHATA) enduro/dağ bisikleti gövdesi ve Gravaël Raw çerçevesi. İlki, temiz sürüş tekniklerini öğretmek için üretildi ve hem 29 hem de 27,5 inç tekerleklerle donatılabiliyor. İkincisi ise uzun sürüşler için üretildi ve 650B veya 700C tekerleklerle kurulabiliyor. 990 euroluk bir taahhütle hava sistemi, orta göbek yastığı ve kulaklık dahil olmak üzere iki çerçeveden biri satın alınabiliyor.

Etiketler