Uber ile Birleşmeye Hazırlanan Postmates İkinci Çeyrekte Zararını Azalttı

Popüler yemek dağıtım hizmeti Postmates, gıda dağıtım alanındaki rakibi Uber Eats ile güçlerini birleştirmesini sağlayacak 2,65 milyar dolarlık rekor kıran bir anlaşmanın eşiğinde. Tekelciliğe karşı inceleme altında olan henüz onaylanmayan anlaşmanın 2021’in ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Bununla birlikte, geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni bir SEC dosyası, Postmates’in ABD’deki küresel salgınların ve restoranlarda oturma yerlerinin kapatıldığı yeni dünyada nasıl ilerlediğine dair bir fikir veriyor.

Postmates, birinci çeyrekteki 73 milyon dolarlık zarara kıyasla ikinci çeyrekte sadece 32.2 milyon dolarlık zarar bildirdi ve nakit ihtiyacını neredeyse yarı yarıya azalttı. Uber Eats ise yayınladığı en son finansal raporlarıyla 2020’nin ilk çeyreğinde 286 milyon dolarlık ve ikinci çeyrekte ise 232 milyon dolarlık zarar açıkladı. Uber Eats tarafında %20’lik bir iyileşme görülüyor.

2020’nin ilk yarısında 105,2 milyon dolar kaybeden Postmates, 2019’un aynı döneminde 239 milyonluk bir zararı kayda geçmişti.

Uber yaptığı başvuruyla Postmates’in sermaye tablosunu da ilk kez tüm ayrıntılarıyla açıkladı. Tüm hisseler düşünüldüğünde, Postmates’in en büyük hissedarı, şirketin %27,2’sine sahip olan Tiger Global. Bunu %11,4 ile Founders Fund, %6,9 ile Spark Capital ve %5,3 ile GPI Capital izliyor.

Uber’in 2,65 milyar dolarlık hisse senedi anlaşmasında, Tiger Global yaklaşık 720 milyon, Founders Fund ise yaklaşık 302 milyon dolar alacak – şirketin bazı sahiplerinin sahip olduğu bazı hisse senedi tercihleri (stock preferences) ve kar payları (temettü) ise bu rakamlara dahil değil.

Postmates ve Uber federal düzeyde tekelciliğe karşı inceleme sürecinden geçmeye devam ederken, şirketler başka yasal baskılarla da karşı karşıya. Uber, geçtiğimiz günlerde sunduğu dosyada hem Uber’in hem de Postmates’in Kaliforniya’da serbest çalışanlara ek istihdam koruması sağlamak için oluşturulan AB 5 tasarısı nedeniyle sorunlar yaşadığını belirtti. Ancak şirket, bu tür bir davanın “kendi başına herhangi bir tarafa işlemi feshetme hakkını vermeyeceğini” belirtiyor.

Etiketler