Cumhuriyetçi Senatörler TikTok’un ABD Operasyonlarının Satış Planını Destekliyor, Microsoft Satın Alım İçin ByteDance ile Görüşmelere Devam Ediyor

Pazar günü ABD’de birkaç Cumhuriyetçi senatör, Başkan Donald Trump’ın Cuma günü popüler kısa video uygulamasını yasaklamaya karar verdiğini söylemesi üzerine Çinli ByteDance’in sahibi olduğu TikTok uygulamasının ABD operasyonlarının tasfiye planını destekledi.

Teksaslı Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn, Twitter’da tasfiyenin ve “bir ABD şirketi tarafından yapılacak satın alımın bir kazan-kazan durumu olduğunu” söyledi.

Ticaret Komitesine başkanlık eden Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker, Cornyn’e katıldığını belirtti ve “tüketici verilerinin korunması ve yabancı erişimin olmaması için sıkı güvenlik önlemlerinin, yapılacak her türlü anlaşmanın bir parçası olması gerektiğini” sözlerine ekledi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin Pazar günü verdiği demeçte, ABD Yabancı Yatırım Komitesi’nin “TikTok’un 100 milyon Amerikalı hakkında bilgi kaçırma riski taşıdığı için mevcut formatta kalamayacağını kabul ettiğini” söyledi.

Mnuchin, kendisi ve ABD kongre liderlerinin “hepsinin bir değişiklik olması gerektiğine katıldığını” söyledi. Trump’ın “bir satış yapılmasını zorlayabileceğini veya başkanın (Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçler Yasasını kullanarak) uygulamayı engelleyebileceğini” sözlerine ekledi.

ABD’li yetkililer, Çinli ana şirketinin çatısı altında TikTok’un sahip olduğu ve işlediği kişisel veriler nedeniyle ulusal bir risk oluşturduğunu söyledi.

Cumartesi günü, ByteDance’in Beyaz Saray ile bir anlaşma yapabilmek amacıyla TikTok’un ABD operasyonlarını tamamen tasfiye etmeyi kabul ettiği bildirildi.

ByteDance daha önce TikTok’un ABD’deki işletmesinde bir azınlık hissesi tutmaya çalışıyordu (Beyaz Saray bunu reddetti). Kaynaklara göre, yeni önerilen anlaşma doğrultusunda ByteDance ABD’den tamamen çıkacak ve Microsoft Corp ABD’deki TikTok’u devralacak.

Microsoft Corp, CEO Satya Nadella ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen bir görüşmenin ardından Pazar günü yaptıkları açıklamada, Çinli internet devinin popüler kısa video uygulamasını satın almak için görüşmelere devam edeceklerini ve müzakerelerin 15 Eylül’e kadar sonuçlandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Şirket, anlaşmaya varılacağının kesinliği olmadığını da sözlerine ekledi.

Pazar günü Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio Twitter’da “eğer şirket ve veriler, güvenilir bir ABD şirketi tarafından satın alınıp güvence altına alınabiliyorsa; bu olumlu ve kabul edilebilir bir sonuç olabilir.” dedi.

Cumartesi günü Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, TikTok ile ilgili güvenlik endişelerini ele almanın “doğru cevabının” “Microsoft gibi bir ABD şirketinin TikTok’u devralması” olacağını söyledi. “Kazan-kazan. Bu durum rekabeti canlı tutar ve verileri Çin Komünist Partisi’nden korur.”

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Pazar günü verdiği demeçte Trump’ın “önümüzdeki günlerde Çin Komünist Partisi’ne bağlı yazılımların neden olduğu çeşitli ulusal güvenlik riskleriyle ilgili olarak harekete geçeceğini” söyledi.

Etiketler